GECELOVSKÁ, Katarína. Medios de comunicación de masas y tecnologías de información en la narrativa española contemporánea. ETUDES ROMANES DE BRNO. CZECH REPUBLIC: MASARYK UNIV, FAC ARTS, 2023. ISSN 1803-7399.
Originální název Medios de comunicación de masas y tecnologías de información en la narrativa española contemporánea
Název česky Masmédia a informační technologie v současné španělské próze
Název anglicky Mass media and information technologies in the contemporary Spanish fiction
Autoři GECELOVSKÁ, Katarína.
Vydání ETUDES ROMANES DE BRNO, CZECH REPUBLIC, MASARYK UNIV, FAC ARTS, 2023, 1803-7399.
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Impakt faktor Impact factor: 0.100 v roce 2022
Klíčová slova česky masmédia; technologie; Pangea; pangeická literatura; Generace Murante; Generace Nocilla
Klíčová slova anglicky mass media; technologies; Pangea; Pangeic literature; Generation Mutante; Generation Nocilla
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Katarína Stříteská, učo 501433. Změněno: 16. 1. 2023 17:41.
El presente artículo se centra en la influencia de los medios de comunicación de masas y las tecnologías de la información en la obra de los escritores españoles contemporáneos pertenecientes a la Generación Mutante (llamada también Generación Nocilla o Generación Afterpop). Se dedica a la literatura pangeica cuyo rasgo principal es el uso de métodos y recursos de comunicación tecnológica y mediática (blog, chat, sms, vídeo, revista, programa de televisión, buscador Google) para representar la realidad del siglo XXI, y su incorporación a las obras literarias. En los primeros capítulos se resumen las características principales de la Generación Mutante y de la literatura pangeica en general, y en los siguientes se presentan las obras más características. Al final del artículo intentamos situar este tipo de literatura en el panorama de la narrativa española contemporánea y reflexionamos sobre su carácter innovador y su originalidad.
Anotace česky
Tento článek se zaměřuje na vliv masmédií a informačních technologií na tvorbu současných španělských spisovatelů patřících do Generace Mutante (nazývané také Generace Nocilla nebo Generace Afterpop). Věnuje se pangeické literatuře, jejímž hlavním rysem je využití metod a prostředků mediální komunikace (blog, chat, sms, video, časopis, televizní program, vyhledávač Google) k zobrazení reality 21. století a jejich začlenění do literárních děl. V prvních kapitolách jsou shrnuty hlavní rysy Generace Mutante a pangeické literatury obecně a v následujících kapitolách jsou představena nejcharakterističtější díla. V závěru článku se pokoušíme zařadit tento typ literatury do panoramatu současné španělské prózy a zamyslet se nad jejím novátorským charakterem a originalitou.
Anotace anglicky
This article focuses on the influence of mass media and information technologies on the work of contemporary Spanish writers belonging to the Generation Mutante (also called Generation Nocilla or Generation Afterpop). It is dedicated to pangeic literature whose main feature is the use of methods and resources of technological and media communication (blog, chat, sms, video, magazine, television programme, Google search engine) to represent the reality of the 21st century, and their incorporation into literary works. In its first chapters it summarises the main characteristics of the Generation Mutante and pangeic literature in general, and in the following chapters it presents the most representative literary works. At the end it attempts to situate this type of literature in the panorama of contemporary Spanish prose and reflects on its innovative character and originality.
Návaznosti
MUNI/A/1058/2021, interní kód MUNázev: Masmédiá a informačné technológie v súčasnej španielskej próze
Investor: Masarykova univerzita, Masmédiá a informačné technológie v súčasnej španielskej próze
VytisknoutZobrazeno: 25. 7. 2024 18:19