AMCHOVÁ, Petra a Jana RUDÁ. Behaviorální metody v preklinickém výzkumu psychofarmak. In 65. česko-slovenská psychofarmakologická konference. 2023.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Behaviorální metody v preklinickém výzkumu psychofarmak
Název česky Behaviorální metody v preklinickém výzkumu psychofarmak
Název anglicky Behavioral methods in preclinical research of psychotropic drugs
Autoři AMCHOVÁ, Petra a Jana RUDÁ.
Vydání 65. česko-slovenská psychofarmakologická konference, 2023.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 30104 Pharmacology and pharmacy
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky animal models of schizophrenia-animal models of deprssion-behavioral tests
Změnil Změnila: doc. PharmDr. Jana Rudá, Ph.D., učo 169493. Změněno: 10. 10. 2023 21:32.
Anotace
Nezbytnou součástí komplexního hodnocení účinku psychofarmak je animální preklinický výzkum. Preklinický výzkum slouží k objasnění neurobiologického mechanismu účinků xenobiotik a na jeho základě lze hodnotit jejich vliv na psychické, metabolické, hormonální či vaskulární funkce. Behaviorální farmakologie usiluje o konstrukci a validaci modelů chování zvířat, pomocí nichž je možné zkoumat potenciál nových látek pro terapii neuropsychiatrických poruch, jako jsou úzkosti, deprese, psychózy apod. Účelem animálních modelů pochopitelně nemůže být plné reprodukování humánní psychopatologie, ale poskytnutí exaktního vhledu do mechanismu účinků xenobiotik určených pro terapii těchto stavů.
Anotace anglicky
An essential part of the comprehensive evaluation of the effect of psychotropic drugs is animal preclinical research. Preclinical research serves to elucidate the neurobiological mechanism of the effects of xenobiotics. On its basis, it is possible to evaluate their influence on psychological, metabolic, hormonal or vascular functions. Behavioral pharmacology strives to construct and validate animal behavior models, with the help of which it is possible to investigate the potential of new substances for the therapy of neuropsychiatric disorders, such as anxiety, depression, psychosis, etc. The purpose of animal models cannot fully reproduce human psychopathology but providing exact insight into the mechanism of action of xenobiotics intended for the therapy of these conditions.
Návaznosti
MUNI/A/1440/2021, interní kód MUNázev: Preklinický a klinický výzkum Farmakologického ústavu v oblasti farmakokinetiky, neurobiologie závislostí a personalizované farmakoterapie v onkologii (Akronym: Farm-Pre-Klin)
Investor: Masarykova univerzita, Preklinický a klinický výzkum Farmakologického ústavu v oblasti farmakokinetiky, neurobiologie závislostí a personalizované farmakoterapie v onkologii
VytisknoutZobrazeno: 13. 7. 2024 11:06