BUDÍNOVÁ, Irena. Matematicky nadaný žák ve školním prostředí: Případová studie. Svět nadání. Brno: Národní institut pro další vzdělávání, 2021, X, č. 2, s. 22-45. ISSN 1805-7217.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Matematicky nadaný žák ve školním prostředí: Případová studie
Název anglicky Mathematically gifted pupil in the school environment: A case study
Autoři BUDÍNOVÁ, Irena (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Svět nadání, Brno, Národní institut pro další vzdělávání, 2021, 1805-7217.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50302 Education, special
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14410/21:00128234
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky nadaní žáci; matematické nadání; matematická úloha; řešitelské strategie
Klíčová slova anglicky gifted pupils; mathematical gift; mathematical task; solving strategies
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Daniela Marcollová, učo 111148. Změněno: 28. 2. 2023 17:52.
Anotace
Článek stručně teoreticky pojednává o vzdělávání nadaných žáků a o různých skupinách nadaných žáků, které jsou určitým způsobem ve školním prostředí znevýhodněny a existuje u nich zvýšené riziko, že je učitelé nebudou umět identifikovat a adekvátně rozvíjet. Případová studie se věnuje matematicky nadanému žákovi 8. ročníku a jeho obtížím pří průchodu školní docházkou. Na jeho případě je ilustrováno, že problematika nadání není dodnes některým učitelům vlastní a důsledkem je časté riziko, že nadané děti jsou vnímány spíše jako zvláštní. Cílem článku je hledat odpovědi na čtyři výzkumné otázky, týkající se školního prostředí, možnosti rozvíjení nevšedního nadání žáka a rovněž řešitelských strategií, které žák používá.
Anotace anglicky
The article briefly theoretically discusses the education of gifted students and various problematic groups of gifted students who are disadvantaged in some way in the school environment and are at increased risk of not being identified and adequately developed.. The case study deals with a mathematically gifted 8th grade student and his difficulties in going through school. In his case, it is illustrated that the issue of giftedness is still not clear to some teachers and the result is a frequent risk that gifted children are perceived as rather strange. The aim of the article is to find answers to four research questions concerning the school environment, the possibility of developing the extraordinary gift of the pupil and also the solving strategies that the pupil uses.
VytisknoutZobrazeno: 4. 10. 2024 12:26