2022
Paliativní péče o nemocné s primárním nádorem mozku
FADRUS, Pavel, Ondřej SLÁMA, Ludmila HYNKOVÁ, Tomáš KAZDA, Radek LAKOMÝ et. al.Základní údaje
Originální název
Paliativní péče o nemocné s primárním nádorem mozku
Název anglicky
Palliative care in patients with primary brain tumours
Autoři
FADRUS, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí), Ondřej SLÁMA (203 Česká republika), Ludmila HYNKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Tomáš KAZDA (203 Česká republika, domácí), Radek LAKOMÝ (203 Česká republika), Lucie SVĚTLÁKOVÁ (203 Česká republika), Markéta HANUŠOVÁ (203 Česká republika), Irena HENZLOVÁ (203 Česká republika), Regina SLÁMOVÁ (203 Česká republika), Soňa KRYŠTOFOVÁ (203 Česká republika, domácí), Marek SOVA (203 Česká republika, domácí), Vilém JURÁŇ (203 Česká republika, domácí), Miloš DUBA (203 Česká republika, domácí), Eduard NEUMAN (203 Česká republika, domácí), Pavel ŠLAMPA (203 Česká republika, domácí), Martin SMRČKA (203 Česká republika, domácí) a Václav VYBÍHAL (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Onkologie, Olomouc, Solen, 2022, 1802-4475
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30204 Oncology
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14110/22:00128296
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
primární mozkový nádor; gliomy; paliativní péče
Klíčová slova anglicky
primary brain tumour; gliomas; palliative care
Štítky
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 26. 1. 2023 12:15, Mgr. Tereza Miškechová
V originále
Paliativní péče (PP) je aktivní multidisciplinární péče, která primárně není zaměřena na prodloužení života nebo léčby u onkologických pacientů, ale na zmírnění symptomů základního onemocnění a tím i zlepšení kvality jejich života. PP by měla být poskytována již v průběhu komplexní onkologické péče a být její nedílnou součástí. Tento trend se týká rovněž neuroonkologických pacientů s primárním nádorem mozku. Pacienti s primárním nádorem mozku nepatří v rámci onkologických pacientů ke skupině nejpočetnější, ale vzhledem k tomu, že vedle celkových příznaků onkologického onemocnění se u nich projevuje i postižení progresivním neurologickým onemocněním, jedná se o specifickou skupinu pacientů. PP se v průběhu onemocnění snaží řešit a pozitivně ovlivnit nejen symptomy související s onkologickým onemocněním, nýbrž zahrnuje i péči psychologickou, sociální a spirituální. V případě, že jsou možnosti onkologické protinádorové léčby vyčerpány, nebo je léčba z různých důvodů ukončena, stává se PP hlavním léčebným postupem. Pro pacienty s HGG (high grade glioma) - s ohledem na progresivní průběh tohoto onemocnění - by měla být PP zahájena ihned po operaci současně se zahájením začátkem jejich onkologické terapie. U pacientů s LGG (low grade glioma), kdy je průběh jejich nemoci mnohem pozvolnější - nejsou jednoznačná doporučení pro zahájení multidisciplinární PP. Ta by měla být indikována a zahájena či započata v závislosti na jejich aktuálním zdravotním a psychickém stavu, s cílem co nejdéle udržet dobrou kvalitu jejich života v průběhu onemocnění. Cílem tohoto sdělení je přinést přehled nejčastějších symptomů u pacientů s primárním nádorem mozku s možností ovlivnění těchto symptomů v rámci PP.
Anglicky
Palliative care (PP) is active multidisciplinary care, which is not primarily aimed at prolonging life or treatment of cancer patients, but at alleviating the symptoms of the underlying disease and thereby improving their quality of life. PP should already be provided during complex oncological care and be an integral part of it. This trend also applies to neuro-oncology patients with a primary brain tumour. Patients with a primary brain tumour do not belong to the most numerous group of oncology patients, but given that, in addition to general symptoms of oncological disease, they are also affected by a progressive neurological disease, they are a specific group of patients. During the care of these patients, PP tries to solve and positively influence not only the symptoms related to the oncological disease, but also includes psychological, social and spiritual care. In the event that the possibilities of oncological antitumor treatment are exhausted, or the treatment is terminated for various reasons, PP becomes the main treatment procedure. For patients with HGG (high grade glioma) - considering the progressive course of this disease - PP should be started immediately after surgery at the same time as the start of their oncological therapy. In patients with LGG (low grade glioma) - when the course of their disease is much more gradual - there are no clear recommendations for the initiation of multidisciplinary PP. This should be indicated and started depending on their current health and psychological state, with the aim of maintaining their good quality of life as long as possible during the course of the disease. The aim of this review article is to provide an overview of the most common symptoms in patients with a primary brain tumour with the possibility of influencing these symptoms within the framework of PP.