CHOCHOLATÝ, Miroslav. Obraz války v románech Pole orná a válečná a Tři řeky. In Jiří Poláček. Vladislav Vančura v literárním kontextu 20. století. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2022, s. 27-37. ISBN 978-80-280-0138-4.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Obraz války v románech Pole orná a válečná a Tři řeky
Název česky Obraz války v románech Pole orná a válečná a Tři řeky
Název anglicky The image of war in the novels Pole orná a válečná and Tři řeky
Autoři CHOCHOLATÝ, Miroslav (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, Vladislav Vančura v literárním kontextu 20. století, od s. 27-37, 11 s. 2022.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 60204 General literature studies
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14410/22:00128447
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-280-0138-4
Klíčová slova česky Vladislav Vančura; zobrazení světové války; román
Klíčová slova anglicky Vladislav Vančura; depiction of World War; novel
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Miroslav Chocholatý, Ph.D., učo 55082. Změněno: 16. 2. 2023 20:50.
Anotace
Kapitola "Obraz války v románech Pole orná a válečná a Tři řeky" se zabývá analýzou zmíněných románů a soustředí se na proměnu Vančurova pohledu na skutečnost války. V raném románu "Pole orná a válečná" (1925), který postrádá jednotnější děj, autor zachycuje hrůznost války v řadě obrazů subjektivní optikou. Román "Tři řeky" (1936) je naproti tomu Vančurovou cestou k objektivní epice. K protiválečnému gestu se přidává i téma proměny společnosti na pozadí revoluce. Výzkum analyzuje proměnu Vančurova narativu a míry imaginace přecházející od subjektivity raných děl k objektivnímu vyprávění v autorově pozdní tvorbě. Analýza ozřejmuje odlišnost Vančurova pohledu na válečný konflikt v různých etapách jeho tvorby a sleduje, jak od komorního zobrazení skutečnosti v románu Pole orná a válečná směřuje k širokodechému obrazu nové společnosti v románu Tři řeky.
Anotace anglicky
The chapter "Image of War in the Novels Pole orná a válečná and Tři řeky" aims to analyse these novels with a particular focus on the transformation of Vančura's view of the reality of war. In his early novel "Pole orná a válečná" (1925), which lacks a more unified plot, the author depicts the horrors of war in a series of images through a subjective lens. The novel "Tři řeky" (1936), on the other hand, is Vančura's path to objective epic. The theme of the transformation of society against the background of the Soviet revolution adds to the anti-war gesture. The research analyses the transformation of Vančura's narrative as well as the degree of imagination where the author moves from the subjectivity of his early work to the objective narrative of his later work. The analysis sheds light on the differences in Vančura's view of the war conflict at different stages of his work and traces the moves from an intimate depiction of reality in the novel "Pole orná a válečná" to a wide-ranging image of the new society in the novel "Tři řeky".
VytisknoutZobrazeno: 19. 7. 2024 12:25