HURYCH, Emanuel. Esport coby sport – nástin pro možnou systematizaci otázek pro kinantropologické uchopení fenoménu esport. Česká kinantropologie. Praha: Česká kinantropologická společnost, 2022, roč. 26, 1-2, s. 83-98. ISSN 1211-9261.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Esport coby sport – nástin pro možnou systematizaci otázek pro kinantropologické uchopení fenoménu esport
Název anglicky port as sport – an outline for the possible systematisation of questions for the kinanthropological approach to the phenomenon referred to as esports
Autoři HURYCH, Emanuel (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Česká kinantropologie, Praha, Česká kinantropologická společnost, 2022, 1211-9261.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50902 Social sciences, interdisciplinary
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14510/22:00128576
Organizační jednotka Fakulta sportovních studií
Klíčová slova česky esport; kinantropologie; definice sportu; kategorizace esportu
Klíčová slova anglicky eSports; kinanthropology; definition of sport; categorization of eSports
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Pavlína Roučová, DiS., učo 169540. Změněno: 22. 3. 2023 10:30.
Anotace
Článek pojednává o fenoménu označovaném jako esport a o jeho možném uchopení v rámci kinantropologie. upozorňuje na skutečnost, že otázka, zda a nakolik je esport sportem, vyžaduje mnohem systematičtější a především komplexnější zkoumání v rámci kinantropologie, než bylo dosud realizováno a publikováno, což platí ve zvýšené míře pro české prostředí. Autor v textu komentuje některé koncepty – nejpodrobněji paralelu mezi šachy a esportem, pohledy z oblastí mimo kinantropologii a koncept „olympijského sportu“ podle Jima Parryho. Dospívá k závěru, že definice termínu sport mimo kinantropologii vyznívají velmi členitě, ovšem ani v rámci kinantropologie se různí autoři zcela jednoznačně neshodují na přesném vymezení toho, které aktivity je možno považovat za sport. Přesto tu odborně erudované modely kategorizací sportu nacházíme. Problémem pro posouzení vztahu mezi esportem a sportem je však především nedostatečně prozkoumané a po odborné stránce málo systematizované prostředí esportu. Autor se kloní k názoru, že není možno posuzovat esport jako jednolitý fenomén, ale že je nejprve nutno provést vnitřní rozčlenění jeho obsahu. Otázku, zda je esport sportem, považuje proto za v zásadě nezodpověditelnou, chápeme-li esport jako monolit. Autor vidí dva důležité úkoly pro kinantropologii. Tím prvním je hlubší průnik do sféry esportu s analýzou jeho struktury a s provedením kategorizace esportu podle dalších kritérií než pouze podle kritéria žánrového. Tím druhým je hledání dalšího prostoru pro uplatnění kinantropologických přístupů ve sféře esportu bez ohledu na to, zda esport kinantropologové přijmou coby sport.Zejména s ohledem na rezervovaný přístup mnoha kinantropologů k esportu vidí autor jako přínosné propojit oba fenomény na základě věcných odborných studií, které mimo jiné také umožní přesněji analyzovat možné negativní dopady provozování esportu s ohledem na podíl na úbytku pohybové aktivity zejména u dětí a mládeže.
Anotace anglicky
The article discusses the phenomenon referred to as esport and its possible grasp within kinanthropology. It draws attention to the fact that the question of whether and how much of an esport is a sport requires much more systematic and comprehensive investigation within the framework of kinanthropology than previously realized and published (especially in the Czech environment). The author comments on some concepts in the text - the parallel between chess and eSports, non-kinanthropological approaches, and the concept of “Olympic sports” according to Jim Parry. It concludes that the definition of the term sport outside of kinanthropology comes across as highly compartmentalised. Even within the context of kinanthropology, the various authors do not quite agree on a precise definition of which activities can be considered as sports. yet we find expertly erudite models of the categorization of sport. The problem for assessing the relationship between eSports and sports, however, is primarily the under-researched and under-systematic environment of eSports. The author is inclined to think that it is not possible to judge esport as a one-size-fits-all phenomenon, but that an internal breakdown of its contents must first be made. The question after whether esport is a sport is therefore considered fundamentally unanswerable if we understand esport as a monolith. The author sees two important challenges for kinanthropology. The first is a deeper intrusion into the realm of eSports, with an analysis of its structure and a performance of categorization of eSports according to criteria other than the genre one alone. The second is to seek further scope for applying kinanthropological approaches to the realm of eSports, regardless of whether kinanthropologists embrace it as a sport. Especially with regard to the reserved access of many kinanthropologists to eSports, the author sees it as beneficial to link the two phenomena on the basis of factual expert studies, which, among other things, will also allow for more accurate analysis of the possible negative impacts of eSports operation with respect to the share of the decline of exercise activity especially in children and youth.
Návaznosti
MUNI/A/1545/2021, interní kód MUNázev: Esport jako nový fenomén v kinantropologickém výzkumu
Investor: Masarykova univerzita, Esport jako nový fenomén v kinantropologickém výzkumu
VytisknoutZobrazeno: 27. 8. 2024 22:33