2022
Rozvoj klíčových kompetencí v oblasti klinického výzkumu: CONSCIOUS curriculum projects
RYCHLÍČKOVÁ, Jitka, Zora ČECHOVÁ, Kateřina NEBESKÁ a Lenka SOUČKOVÁZákladní údaje
Originální název
Rozvoj klíčových kompetencí v oblasti klinického výzkumu: CONSCIOUS curriculum projects
Název česky
Rozvoj klíčových kompetencí v oblasti klinického výzkumu: CONSCIOUS curriculum projects
Název anglicky
Building key competencies in clinical research: CONSCIOUS curriculum projects
Autoři
RYCHLÍČKOVÁ, Jitka (203 Česká republika, garant, domácí), Zora ČECHOVÁ (203 Česká republika, domácí), Kateřina NEBESKÁ (203 Česká republika, domácí) a Lenka SOUČKOVÁ (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Klinicka Farmakologie a Farmacie, Olomouc, SOLEN s.r.o. 2022, 1212-7973
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30104 Pharmacology and pharmacy
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14110/22:00128588
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
nekomerční klinické studie; vysokoškolské vzdělávání; biomedicínské obory; kurikulum; problémová výuka
Klíčová slova anglicky
non-commercial clinical trials; academic education; biomedical students; curriculum; problem-based learning
Štítky
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 5. 4. 2023 08:37, Mgr. Tereza Miškechová
V originále
Oblast nekomerčních klinických studií zaznamenává v posledních letech významný vzestup hlavně v kontextu precision medicine a individualizované léčby. Nekomerční studie totiž poskytují prostor pro výzkum otázek přiléhavějších klinické praxi a nabízí příležitost pro využití inovativních designů klinických studií. Nekomerční klinické studie ale současně kladou vyšší nároky na hlavní zkoušející a členy jejich týmů, neboť tito svou pozici ve studii rozšiřují o koordinační a manažerskou roli zadavatele. Na druhé straně je vzdělávání v oblasti organizace a teorie klinických studií na lékařských a farmaceutických fakultách v České republice poměrně skromné. Typicky je zařazeno do výuky farmakologie jako součást přiblížení celého procesu výzkumu a vývoje léčiva. V postgraduálním stupni jsou pak pouze na některých fakultách otevírány komplexní předměty věnující se organizaci a interpretaci klinických studií. Projekty ERASMUS+ CONSCIOUS a ERASMUS+ CONSCIOUS II tak mohou pomoci zaplnit mezeru ve vzdělávání v této oblasti, nabízí totiž ucelený, bezplatně přístupný soubor lekcí pro pregraduální a postgraduální studenty biomedicínských oborů a plánována je také otevřená pilotní výuka formou dvanácti on-line lekcí s mezinárodní účastí.
Anglicky
The field of non-commercial clinical trials has experienced significant expansion in recent years, especially in the context of precision medicine and individualized treatment. Indeed, non-commercial trials provide a venue for research on questions relevant to clinical practice and offer the opportunity to use innovative clinical trial designs. At the same time, however, non-commercial clinical trials place greater demands on principal investigators and their team members as they extend their position in the study to include the coordination and management role of the sponsor. On the other hand, training in the organization and theory of clinical trials at medical and pharmaceutical faculties in the Czech Republic is limited. It is typically included in pharmacology as part of an introduction to the overall process of drug research and development. At the postgraduate level, only some faculties offer comprehensive courses on the organization and interpretation of clinical trials. The ERASMUS+ CONSCIOUS and ERASMUS+ CONSCIOUS II projects can thus help to fill the gap in education in this area, offering a comprehensive, free-of-charge collection of lessons for undergraduate and postgraduate biomedical students, and an open pilot course of twelve on-line lessons with international participation is also planned.
Návaznosti
CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001826, interní kód MU (Kód CEP: EF16_013/0001826) |
| ||
LM2018128, projekt VaV |
| ||
2018-1-HU01-KA203-047811, interní kód MU |
| ||
2021-1-CZ01-KA220-HED-000023177, interní kód MU |
|