NEČAS, Tadeáš, Tomáš MAZUCH, Mark-Oliver RÖDEL a Václav GVOŽDÍK. První molekulární analýza žáby rodu Lanzarana ze Somálského poloostrova potvrzuje její unikátní pozici v rámci čeledi Ptychadenidae. In Zoologické dny Brno 2023: Sborník abstraktů z konference 9.-10. února 2023. 2023. ISBN 978-80-87189-39-9.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název První molekulární analýza žáby rodu Lanzarana ze Somálského poloostrova potvrzuje její unikátní pozici v rámci čeledi Ptychadenidae
Autoři NEČAS, Tadeáš, Tomáš MAZUCH, Mark-Oliver RÖDEL a Václav GVOŽDÍK.
Vydání Zoologické dny Brno 2023: Sborník abstraktů z konference 9.-10. února 2023, 2023.
Další údaje
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW Zoologické dny Brno 2023: Sborník abstraktů z konference
ISBN 978-80-87189-39-9
Změnil Změnil: Mgr. Tadeáš Nečas, Ph.D., učo 437289. Změněno: 11. 2. 2023 19:31.
Anotace
Lanzarana largeni (Lanza, 1978) byla dosud známa z celkem jedenácti lokalit v severovýchodním a jižním Somálsku. Tento druh tráví většinu svého života ukryt v podzemí a na povrch se vydává jen v obdobích s dostatečným množstvím srážek. Původní popis tohoto druhu jej umístil do rodu Hildebrandtia (toho času Ranidae, nyní Ptychadenidae). Autor popisu ale přiřadil tento druh k rodu Hildebrandtia s podezřením, že se může ve skutečnosti jednat o odlišný rod [H. (?) largeni]. Pozdější studie vnější morfologie a osteologických znaků věnující se africkým „skokanovitým“ žábám poukázala na odlišnost tohoto druhu od ostatních zástupců rodu Hildebrandtia v několika znacích. Na základě těchto výsledků byla H. (?) largeni vyčleněna do samostatného monotypického rodu Lanzarana Clarke, 1982 s předpokladem, že se jedná o rod blízce příbuzný rodu Hildebrandtia. Nicméně dosud nebyla tato klasifikace ověřena použitím molekulárních metod, jelikož většina dostupného materiálu pochází ze 70. let minulého století, což použití klasických molekulárních metod komplikovalo. Recentní nález tohoto druhu ve východním Somalilandu (severní Somálsko) ale jeho první molekulárně fylogenetickou analýzu umožnil. Její výsledky potvrzují příslušnost rodu Lanzarana k čeledi Ptychadenidae, nicméně ne jako sesterskou linii rodu Hildebrandtia, ale jako sesterskou linii k druhově bohatému a široce rozšířenému rodu Ptychadena od něhož se Lanzarana oddělila před asi 32 miliony let v raném oligocénu. Lanzarana byla také nově zaznamenána v sousední Etiopii, kde byl její výskyt doposud pouze předpokládán.
Návaznosti
MUNI/A/1401/2021, interní kód MUNázev: Ekologické a Evoluční Mechanismy v utváření současných Ekosystémů (Akronym: EEMOP)
Investor: Masarykova univerzita, Ekologické a Evoluční Mechanismy v utváření současných Ekosystémů
VytisknoutZobrazeno: 8. 10. 2024 23:53