SZÁRAZ, Dávid, Zdeněk DANĚK, Petr ANDRLA, Eva BUDINSKÁ, Tereza DEISSOVÁ, Daniela GACHOVÁ, Natálie MLČŮCHOVÁ, Ctirad MACHÁČEK a Petra BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ. Cílená detekce somatických mutací u pacientů s ameloblastomem: série případů. In ONCO Prague, 2023. 2023.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Cílená detekce somatických mutací u pacientů s ameloblastomem: série případů
Název anglicky Targeted detection of somatic mutations in patients with ameloblastoma: a case series
Autoři SZÁRAZ, Dávid (203 Česká republika), Zdeněk DANĚK (203 Česká republika), Petr ANDRLA (203 Česká republika), Eva BUDINSKÁ (703 Slovensko), Tereza DEISSOVÁ (203 Česká republika), Daniela GACHOVÁ (203 Česká republika), Natálie MLČŮCHOVÁ (203 Česká republika), Ctirad MACHÁČEK (203 Česká republika) a Petra BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání ONCO Prague, 2023, 2023.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10608 Biochemistry and molecular biology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/23:00130314
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky somatic mutation; ameloblastoma; case series
Změnil Změnila: Mgr. Terezie Slámová, učo 484552. Změněno: 30. 3. 2023 13:58.
Anotace
Úvod: Ameloblastom (AM) je benigní odontogenní tumor ze sklovinotvorného epitelu, vyznačující se lokálně destruktivním růstem a častou (asi 30%) recidivou po odstranění. Vzácně může AM malignizovat. Asi 80% AM se vyskytuje v dolní čelisti a to obvykle v oblasti úhlu a v oblasti molárů.. Za nejčastější molekulární příčinu vzniku ameloblastomu se považuje mutace v genech BRAF a SMO, kdy u AM v horní čelisti převažuje SMO mutace a u AM dolní čelisti BRAF mutace. Cílem naší studie bylo analyzovat případné další mutace, které potencionálně můžou přispět ke vzniku AM. Metodika: Deset pacientů léčených na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgii ve FN Brno pro histopatologicky verifikovaný AM jsme zařadili do studie. Šest pacientů podstoupilo resekci pro AM dolní čelisti a čtyři pacienti pro AM v horní čelisti. Z parafinového bločku byla izolována DNA kitem QIAamp DNA FFPE Tissue (Qiagen) a připravena sekvenační knihovna s pomocí komerčního panelu CleanPlex OncoZoom Cancer Hotspot Kit pro cílenou detekci somatických mutací v 65 onkogenech a tumor suppresorových genech. Výsledky: U šesti vzorků jsme při sekvenování získali kvalitní data, které jsme bioinformaticky vyhodnotili; u zbývajících vzorků nebyla analýza úspěšná, a to vzhledem k nízké koncentraci a kvalitě izolované DNA. Nalezli jsme SMO mutaci (rs879255280) u 4 pacientů s AM v horní čelisti a BRAF mutaci (rs113488022) u 2 pacientů s AM v dolní čelisti. Navíc byly nalezeny mutace s (potenciálně) patogenním významem v FGFR2 (rs121913474, rs121913478) u 2 pacientů s AM v horní čelisti, u jednoho z nich byla identifikována navíc i delece v ATM genu. U jednoho pacienta s AM v dolní čelisti jsme kromě patogenní varianty v BRAF genu nalezli i deleci v PIK3CA (rs397517199). Závěr: Nálezy u pacientů s AM jsou v souladu s literaturou a potvrzují specifickou spojitost mutací v genech SMO a BRAF s lokalizací AM. Také nález mutací v genech FGFR2 a PIK3CA byl očekávaný, nicméně delece v ATM genu dosud s AM asociována nebyla. V literatuře se objevuje pouze jeden případ pacientky se syndromem Luis-Barové, která je nositelkou delece v ATM genu a měla ameloblastom v dolní čelisti. Při mutaci v ATM genu má produkovaná DNA-dependentní proteinkináza sníženou funkci, jsou tak oslabeny reparační mechanismy DNA, což se projevuje zvýšenou náchylností k rozvoji maligní transformace.
Anotace anglicky
Introduction: ameloblastoma (AM) is a benign odontogenic tumor of the vitreous epithelium, characterized by locally destructive growth and frequent (about 30%) recurrence after removal. Rarely, AM may malignize. About 80% of AM occur in the mandible, usually in the angle and molar region. The most common molecular cause of ameloblastoma is thought to be mutations in the BRAF and SMO genes, with SMO mutations predominating in maxillary AM and BRAF mutations in mandibular AM. The aim of our study was to analyze possible additional mutations that may potentially contribute to the development of AM. Methods. Six patients underwent resection for AM in the mandible and four patients for AM in the maxilla. DNA was isolated from the paraffin block using the QIAamp DNA FFPE Tissue kit (Qiagen) and a sequencing library was prepared using the commercial CleanPlex OncoZoom Cancer Hotspot Kit for targeted detection of somatic mutations in 65 oncogenes and tumor suppressor genes. Results. We found an SMO mutation (rs879255280) in 4 patients with AM in the maxilla and a BRAF mutation (rs113488022) in 2 patients with AM in the mandible. In addition, mutations with (potentially) pathogenic significance in FGFR2 (rs121913474, rs121913478) were found in 2 patients with AM in the maxilla, in one of whom a deletion in the ATM gene was also identified. In addition to a pathogenic variant in the BRAF gene, we also found a deletion in PIK3CA (rs397517199) in one patient with AM in the mandible. Conclusion. Also, the finding of mutations in FGFR2 and PIK3CA genes was expected, however, deletion in ATM gene has not been associated with AM so far. There is only one case in the literature of a patient with Luis-Barr syndrome who carries a deletion in the ATM gene and had ameloblastoma in the mandible. When the ATM gene is mutated, the DNA-dependent protein kinase produced has a reduced function and DNA repair mechanisms are impaired, which results in an increased susceptibility to malignant transformation.
Návaznosti
LM2018121, projekt VaVNázev: Výzkumná infrastruktura RECETOX (Akronym: RECETOX RI)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, RECETOX RI
LM2018132, projekt VaVNázev: Národní centrum lékařské genomiky (Akronym: NCLG)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Národní centrum lékařské genomiky
NU20-08-00205, projekt VaVNázev: Molekulární etiopatogeneze apikální periodontitidy a odontogenních cyst
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Molekulární etiopatogeneze apikální periodontitidy a odontogenních cyst, Podprogram 1 - standardní
VytisknoutZobrazeno: 13. 7. 2024 10:24