ALCHAZIDU, Athena. El Cómic como recurso didáctico al aplicar el método de enseñanza por tareas para desarrollar la creatividad en las clases de ELE. In I International Conference Teaching with Comics. 2022.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název El Cómic como recurso didáctico al aplicar el método de enseñanza por tareas para desarrollar la creatividad en las clases de ELE
Název česky Využití komiksu jako didaktického prostředku při aplikaci úkolově orientované metody výuky v hodinách španělštiny jako cizího jazyka s cílem přispět k rozvoji kreativity
Autoři ALCHAZIDU, Athena.
Vydání I International Conference Teaching with Comics, 2022.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW Odkaz na stránky konference Mezinárodní konference
Organizační jednotka Centrum jazykového vzdělávání
Klíčová slova česky komiks ve výuce jazyků, úkolově orientovaná metoda výuky, výuka španělštiny jako cizího jazyka
Klíčová slova anglicky Comics in classes, Task-based Teaching Method, Spanish as a Foreign Language
Změnil Změnila: PhDr. Athena Alchazidu, Ph.D., učo 24829. Změněno: 25. 2. 2023 14:59.
Anotace
El cómic, una vez llevado al aula, dispone de un enorme potencial para servir como un recurso didáctico útil y provechoso, especialmente en las clases de ELE. Eso se debe principalmente a su carácter específico y particular, gracias al que tiene un gran atractivo para los alumnos de todas las categorías de edad. En este contexto cabe subrayar que su uso no se restringe solamente a la explotación de los aspectos lingüísticos de las respectivas capas discursivas, que conforman el texto, ya que el cómic convertido en recurso didáctico se puede aprovechar para transmitir diversos contenidos relacionados con la sociedad, cultura y civilización. Además, se trata de una herramienta importante, que si se usa de manera adecuada y apta, desempeña un papel clave en el proceso de construir el conocimiento de las realidades presentes en nuestras vidas; pues, como afirman algunos especialistas, el sistema educativo ya no es el único punto de referencia para que las personas obtengan conocimientos, gracias a los que puedan entender e interpretar el mundo, y formarse culturalmente (cfr. Baudet Guerra, 2001). Por último, conviene mencionar que tanto el cómic, como las novelas gráficas, representan un instrumento eficaz que permite introducir toda una serie de elementos innovativos al complejo proceso de aprendizaje-enseñanza, los que, a su vez, contribuyen a ampliar el número de actividades con componentes lúdicos, aptos para varios escenarios educativos. La ventaja de estas actividades, además, consiste, en que si se encadenan, es posible aplicar el método de enseñanza basado en tareas —task-based language teaching approach— (Dunan, 2017). La presente ponencia aspira a ofrecer una propuesta práctica de cómo aprovechar el cómic en la clase de ELE, para crear un abanico de actividades, que, por un lado, enfocan las competencias lingüísticas claves —así como los componentes socioculturales—, y que, por otro lado, destacan por su capacidad de abrir espacio a la creatividad. Es allí donde radica la oportunidad, dado que, cada profesor de lengua procura, que las actividades llevadas al aula, hagan el proceso de aprendizaje más dinámico y fluido. Una de las posibles soluciones es, aceptar el desafío, y tomar en consideración la creatividad como agente decisivo en los métodos y estrategias empleados (cfr. Helfand, Kaufman & Beghetto, 2017). El uso del cómic, y la diversidad de tareas, pueden conformar un proyecto de clase con fines bien definidos según el programa que toque impartir. Dado, que su realización se dividirá en varias fases —entrelazadas entre sí de una forma orgánica—, no solo se logra motivar a los alumnos, e involucrarles directamente en el proceso creativo, sino que además se fomenta su curiosidad por la materia estudiada, y su interés por la propia lectura.
Anotace česky
Využití komiksu ve výuce jazyků má obrovský potenciál, jelikož komiks může sloužit jako užitečný a přínosný výukový materiál, zejména pak v jazykovém vzdělávání. Tato skutečnost je dána především specifickým a zvláštním charakterem komiksu, který je pro žáky všech věkových skupin velmi atraktivním typem textu. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že jeho využití se neomezuje pouze na využití jazykových aspektů jednotlivých diskurzivních vrstev, které tvoří samotný text, neboť komiks jako didaktický prostředek lze využít ke zprostředkování různých obsahů týkajících se společnosti, kultury a společnosti. Navíc jde o důležitý nástroj, který, je-li vhodně a výstižně využit, hraje klíčovou roli v v rámci vzdělávacího procesu. V souladu s názory některých odborníků, v současnosti vzdělávací systém již není jediným referenčním bodem, kde lidé získávají znalosti, díky nimž mohou chápat a interpretovat svět a získávat své kulturní kompetence (srov. Baudet Guerra, 2001). Rovněž je třeba zmínit, že komiksy i grafické romány představují účinný nástroj pro zavádění celé řady inovativních prvků do komplexního vzdělávacího procesu, které naopak přispívají k rozšíření počtu aktivit s hravými prvky, jež jsou vhodné pro různé vzdělávací scénáře. Výhodou těchto aktivit navíc je, že pokud jsou vzájemně vhodně propojeny, je možné uplatnit např. přístup založený na úkolově orientované metody ve výuce cizího jazyka jazyka (Dunan, 2017). Cílem tohoto příspěvku je nabídnout praktický návrh, jak využít komiksy ve výuce španělštin k vytvoření řady aktivit, které se na jedné straně zaměřují na klíčové jazykové kompetence - a také na sociokulturní složky - a které na druhé straně vynikají schopností otevřít prostor pro kreativitu. Právě v tom spočívá velký potenciál komiksu, protože každý učitel jazyků se snaží prostřednictvím aktivit ve třídě výuku vhodně dynamizovat a zpestřit tak žákům/studentům proces učení. Jedním z možných řešení je přijmout výzvu a zohlednit kreativitu jako významný činitel ve vhodně zvolených výukových metodách a strategiích (srov. Helfand, Kaufman & Beghetto, 2017). Využití komiksů a různorodost úkolů může tvořit základ pro skupinový projekt, a to v závislosti na probíraném učivu. Realizaci projektu lze rozdělit do několika vzájemně úzece provázaných fází, což nejen motivuje žáky a zapojuje je přímo do tvůrčího procesu, ale také podporuje jejich přirozenou zvídavost a soustředí jejich pozornost ke studovanému tématu, současně se tak posiluje i zájem o četbu jako takovou.
VytisknoutZobrazeno: 27. 6. 2024 01:09