J 2023

Menschenrechtliche Aspekte der anonymen Samen- oder Eizellspende und ihre Berücksichtigung in der Judikatur des EGMR

VALC, Jakub

Základní údaje

Originální název

Menschenrechtliche Aspekte der anonymen Samen- oder Eizellspende und ihre Berücksichtigung in der Judikatur des EGMR

Název česky

Lidskoprávní aspekty anonymního dárcovství spermií nebo vajíček a jejich zohlednění v judikatuře Evropského soudu pro lidská práva

Název anglicky

Human rights aspects of anonymous sperm or egg donation and their consideration in the case law of the ECHR

Autoři

VALC, Jakub (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

MenschenRechtsMagazin, Potsdam, Universitätsverlag Potsdam, 2023, 1434-2820

Další údaje

Jazyk

němčina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50501 Law

Stát vydavatele

Německo

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14220/23:00130623

Organizační jednotka

Právnická fakulta

Klíčová slova česky

Asistovaná reprodukce; dárcovství; anonymita; práva dítěte

Klíčová slova anglicky

Assisted reproduction; donation; anonymity; child rights

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 8. 2. 2024 09:30, Mgr. Petra Georgala

Anotace

V originále

In diesem Manuskript beschäftige ich mich mit einer der problematischen Seiten der Samen- und Eizellenspende. Konkret konzentriere ich mich auf die Anonymität im Rahmen dieses Verfahrens, die in manchen europäischen Staaten als eine gesetzliche Bedingung festgelegt ist. Es geht um die Konsequenz der unklaren Regulierung auf EU-Ebene, die es ermöglicht, nationale Vorschriften nach individuellen Präferenzen des Gesetzgebers zu konzipieren. Trotzdem muss man auch den menschenrechtlichen Kontext berücksichtigen, weil die Anonymität des:der Spender:in dazu führt, dass das Kind de facto keine Chancen hat, seine (genetischen oder biologischen) Eltern zu kennen. Im Prinzip verletzt ein solcher Ansatz das Recht des Kindes auf Kenntnis der eigenen Abstammung, das in entsprechenden Menschenrechtskonventionen verankert und in der Judikatur des EGMR interpretiert wurde.

Česky

V tomto článku se zabývám jednou z problematických stránek dárcovství spermatu a vajíček. Konkrétně se zaměřuji na anonymitu v souvislosti s tímto postupem, která je v některých evropských státech zavedena jako zákonný požadavek. Jedná se o důsledek nejednoznačné regulace na úrovni EU, která umožňuje, aby národní předpisy byly koncipovány podle individuálních preferencí zákonodárce. Je nicméně třeba vzít v úvahu i lidskoprávní kontext, protože anonymita dárce znamená, že dítě de facto nemá šanci poznat své (genetické nebo biologické) rodiče. Takový přístup v zásadě porušuje právo dítěte znát svůj původ, které je zakotveno v příslušných lidskoprávních dokumentech a bylo interpretováno v judikatuře ESLP.