2023
K problematice památkové ochrany lidových staveb "in situ" (se zaměřením na moravské prostředí)
VÁLKA, MiroslavZákladní údaje
Originální název
K problematice památkové ochrany lidových staveb "in situ" (se zaměřením na moravské prostředí)
Název anglicky
On the problem of monument protection of folk buildings "in situ" (with a focus on the Moravian environment)
Autoři
VÁLKA, Miroslav (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Národopisný věstník. Zpravodaj Komise pro lidové stavitelství sídla a bydlení České národopisné společnosti. Praha, Česká národopisná společnost, 2023, 1211-8117
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
50404 Antropology, ethnology
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova česky
lidové stavitelství; památková péče, Morava; vývoj
Klíčová slova anglicky
folk architecture; monument protection; Moravia; progress
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 1. 8. 2024 10:58, Mgr. et Mgr. Eva Chovancová
V originále
I když prvotní zájem památkové péče směřoval do oblasti stylové (vysoké) architektury, s formováním novodobých národů se pozornost obrací i k lidové (vesnické) kultuře a k jejím materiálním statkům, jako byl dům. Na konci 19. stol. se v severském prostředí objevuje nová forma ochrany vesnického domu, a to jeho transfer do speciálního muzejního zařízení, do muzea v přírodě. Tato myšlenka byla realizována v různých evropských zemích včetně České republiky. Pracovníci památkové péče však preferovali ochranu na původním místě, „in situ“ s ohledem na zachování přírodních a sociálních vazeb domu. Tato forma našla vyjádření ve vyhlášení památkových rezervací a zón, k němuž došlo v ČR na počátku 90. let 20. století.
Anglicky
Even though the initial interest of monument preservation was directed towards the area of stylish (high) architecture, with the formation of modern nations, attention also turns to folk (village) culture and its material goods, such as the house. At the end of the 19th century a new form of protection of the village house appears in the Nordic environment, namely its transfer to a special museum facility, to a museum in nature. This idea was implemented in various European countries, including the Czech Republic. However, preservation workers preferred protection in the original place, "in situ" with regard to preserving the natural and social ties of the house. This form found its expression in the declaration of heritage reserves and zones, which took place in the Czech Republic in the early 1990s.