MENŠÍKOVÁ, Tereza. Dalitský a bahudžanský digitální aktivismus v Indii : Případová studie proti-kastovního diskurzu na platformě RTI. In 2. studentská konference orientalistů, 26. května 2023, FF UK Praha. 2023.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Dalitský a bahudžanský digitální aktivismus v Indii : Případová studie proti-kastovního diskurzu na platformě RTI
Název anglicky Dalit and Bahujan digital activism in India : A case study of anti-caste discourse on the RTI platform
Autoři MENŠÍKOVÁ, Tereza.
Vydání 2. studentská konference orientalistů, 26. května 2023, FF UK Praha. 2023.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 60304 Religious studies
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky dalité; online média; kasty; náboženství; komputační textová analýza; sémantické sítě
Klíčová slova anglicky Dalits; online media; castes; religion; computational text analysis; semantic networks
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. et Mgr. Tereza Menšíková, učo 427682. Změněno: 30. 3. 2024 10:49.
Anotace
Rozmach sociálních médií ve 21. století výrazně ovlivnil marginalizované komunity a sociální hnutí, která bojují proti diskriminaci. Přístup k digitálním technologiím otevřel pro mnohé novou cestu navazování spojení a šíření myšlenek překonávajících nejen geografické, ale i sociální a kulturní bariéry mezi různými komunitami ve společnosti. Ve svém příspěvku se zaměřuji na využívání digitálních technologií aktivisty z konkrétních dalitských a bahudžanských komunit v Indii k analýze role náboženství a buddhismu v jejich proti-kastovním diskurzu. Představovaný výzkum přispívá k pochopení rolí náboženských a sekulárních motivů pro sociálně-politickou mobilizaci marginalizovaných komunit s přesahem do vnímání modernity a otázek post-kolonialismu. Prostřednictvím komputační analýzy textu skrze analýzu sémantických sítí kookurence slov a tematického modelování na korpusu příspěvků z platformy Round Table India poukazuji na potenciální proměny diskurzu sebeidentifikace na základě dalitství a provázanost politických a sociálně-náboženských aspektů ámbédkaritského buddhismu.
Anotace anglicky
The rise of social media in the 21st century has greatly impacted marginalised communities and social movements that fight discrimination. Access to digital technologies has opened up a new avenue for many to connect and spread ideas that overcome not only geographical, but also social and cultural barriers between different communities in society. In my paper, I focus on the use of digital technologies by activists from specific Dalit and Bahujan communities in India to analyse the role of religion and Buddhism in their anti-caste discourse. The research presented here contributes to understanding the roles of religious and secular motives in the socio-political mobilization of marginalized communities with overlapping implications for perceptions of modernity and issues of post-colonialism. Through computational text analysis via semantic network analysis of word cooccurrence and topic modelling on a corpus of blogs from the Round Table India platform, I highlight the potential transformations of the discourse of self-identification based on Dalitism and the interconnectedness of political and socio-religious aspects of Ambedkarite Buddhism.
Návaznosti
MUNI/A/1392/2022, interní kód MUNázev: Inovativní výzkum náboženství perspektivou digitálních humanitních věd
Investor: Masarykova univerzita, Inovativní výzkum náboženství perspektivou digitálních humanitních věd
VytisknoutZobrazeno: 13. 10. 2024 10:02