2023
Laboratoře analýzy mikrobiomu - testování nanomateriálu obsahujícího probiotikum a jeho využití v preventivní medicíně
BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ, Petra, Filip RŮŽIČKA, František JANDA, Pavla HOLOCHOVÁ, Maximilián RADA et. al.Základní údaje
Originální název
Laboratoře analýzy mikrobiomu - testování nanomateriálu obsahujícího probiotikum a jeho využití v preventivní medicíně
Název anglicky
Microbiome analysis laboratories - testing of a nanomaterial containing a probiotic and its use in preventive medicine
Autoři
BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ, Petra (203 Česká republika, garant, domácí), Filip RŮŽIČKA (203 Česká republika), František JANDA (203 Česká republika), Pavla HOLOCHOVÁ (203 Česká republika), Maximilián RADA (703 Slovensko), Zdeněk POKORNÝ, Eva KUŽELOVÁ KOŠŤÁKOVÁ, Eva BUDINSKÁ (703 Slovensko), Petra RŮŽIČKOVÁ (203 Česká republika) a Jana KLÁNOVÁ (203 Česká republika)
Vydání
MATEDAS, 2023, 2023
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Konferenční abstrakt
Obor
10608 Biochemistry and molecular biology
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14310/23:00131167
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky
probiotics; nanomaterial
Změněno: 4. 7. 2023 13:23, Mgr. Terezie Slámová
V originále
Výzkumná činnost centra RECETOX je podporována nejmodernější výzkumnou infrastrukturou, která je částečně centralizovaná do samostatných jednotek, tzv. core facilit. Výzkumná infrastruktura funguje na principu „open access“, v rámci kterého poskytuje své kapacity interním i externím uživatelům z akademické i průmyslové sféry. Součástí našich Centrálních laboratoří je také core facilita Laboratoře analýzy mikrobiomu, ve které se zabýváme analýzou mikrobiomu humánních, animálních i environmentálních vzorků, a to s využitím moderních metod sekvenování nové generace. Kromě vlastní analýzy vzorků, nabízíme i pomoc s designem metagenomických studií, vyhodnocením sekvenačních dat a interpretací dat, a to ve spolupráci s core facilitami Datových služeb. Jedním z výzkumných projektů, na kterém spolupracujeme, je testování nanovlákenné zubní nitě určené k cílené aplikaci probiotika do gingiválního sulku. Specifický orální probiotický kmen je na nanovlákno nanesen v olejové suspenzi. K testování vzorků sulkulární tekutiny získaných od participantů studie, kteří budou uživatelé zubní nitě s/bez probiotika po několikatýdenní období, vyvíjíme multiplexovou kvantitativní polymerázové řetězové reakce (qPCR) ke stanovení probiotika obsaženého v zubní niti a také vybraných orálních bakterií asociovaných s patologickými stavy v dutině ústní. Díky tomuto metodickému přístupu bude možné zhodnotit, zda použití zubní nitě s probiotikem vede v krátkodobém či dlouhodobém horizontu k ovlivnění relativního zastoupení konkrétních kmenů v oblasti sulku a zda má takto modifikovaná nanovlákenná nit s implementovaným probiotikem potenciál být preventivním nástrojem proti vzniku a rozvoji zubního kazu a parodontitidě.
Anglicky
The research activities of the RECETOX Centre are supported by state-of-the-art research infrastructure, which is partially centralised in separate units, the so-called core facilities. The research infrastructure operates on the principle of "open access", providing its capacity to internal and external users from both academia and industry. Our Central Laboratories also include a core facility, the Microbiome Analysis Laboratory, where we analyse the microbiome of human, animal and environmental samples using modern next-generation sequencing methods. In addition to actual sample analysis, we offer assistance with metagenomic study design, sequencing data evaluation and data interpretation, in collaboration with the Data Services core facilities. One of the research projects we are collaborating on is the testing of nanofibrous dental floss designed for targeted probiotic application to the gingival sulcus. A specific oral probiotic strain is applied to the nanofiber in an oil suspension. We are developing a multiplex quantitative polymerase chain reaction (qPCR) assay to test sulcular fluid samples obtained from study participants who will be flossing with/without the probiotic for a period of several weeks to determine the probiotic contained in the floss as well as selected oral bacteria associated with oral pathologies.Thanks to this methodological approach, it will be possible to evaluate whether the use of dental floss with a probiotic leads in the short or long term to an influence on the relative abundance of specific strains in the sulcus area and whether this modified nanofibre floss with implemented probiotic has the potential to be a preventive tool against the occurrence and development of dental caries and periodontitis.
Návaznosti
FW02020042, projekt VaV |
| ||
LM2023069, projekt VaV |
|