k 2023

"Neohrožená víra" : zvýšení ochoty riskovat skrze magické myšlení

VRBOVÁ, Eliška

Základní údaje

Originální název

"Neohrožená víra" : zvýšení ochoty riskovat skrze magické myšlení

Název anglicky

"Fearless faith" : Increasing Risk-taking through Magical Thinking

Vydání

Mezinárodní religionistická studentská vědecká konference, 2023

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

60304 Religious studies

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova anglicky

magical thinking; risk-taking; pilot study

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 22. 1. 2024 18:04, Mgr. Ivona Vrzalová

Anotace

V originále

Magické praktiky a jejich spojitost s událostmi a činnostmi, jejichž výsledek je nejistý (rizikovými akcemi) je dlouhodobě pozorována, jak v rozličných kulturách, tak u jednotlivců, a to v reálném světě i skrze dotazníková a experimentální šetření. Mnoha výzkumům se již podařilo prozkoumat efekt ritualizujícího chování, které snižuje úzkost z riskantních situací, ale nechávají otevřenou otázku působení magického myšlení. Magické myšlení, které se objevuje v podmínkách nejistoty a pocitu ztráty kontroly, by však mohlo mít podobný anxiolytický vliv na vyrovnávání se s těmito podmínkami i bez přidružené ritualizace. V tomto příspěvku bych chtěla představit téma své magisterské práce, kde se zabývám prozkoumáním efektu magického myšlení na ochotu riskovat. Pro provedení výzkumu jsem zvolila dotazníkové šetření, přičemž dotazník pro tuto práci sestává ze tří částí: (1) určení osobní úrovně magického myšlení, (2) ochoty riskovat v různých situacích a (3) získání relevantních kontrolních dat (např. demografie). Část věnovaná magickému myšlení zároveň slouží jako priming magického myšlení u experimentální skupiny, u které předchází otázkám na ochotu riskovat. Kontrolní skupina oproti tomu dotazník začíná otázkami na ochotu riskovat. Výsledky tohoto šetření by měli ukázat, zda vyšší úroveň magického myšlení je spojena se zvýšením ochoty riskovat, a to na obecné rovině nebo specificky pro určité druhy rizika.

Anglicky

Magical practices and their association with events and activities the outcome of which is uncertain (risky actions) have been observed at lenght, both in different cultures and in individuals, as much as in the real world, through questionnaires and experimental investigations. Many studies have already explored the effect of ritualizing behaviors that reduce anxiety in stress conditions, but leave open the question of the effect of magical thinking. Magical thinking, which occurs under conditions of uncertainty and feelings of loss of control, could have a similar anxiolytic effect on coping even without the associated ritualization. This paper explores the effect of magical thinking on risk-taking. This research was conducted through a questionnaire survey divided into (1) determining personal levels of magical thinking, (2) willingness to take risks in various situations, and (3) obtaining relevant control data (e.g., demographics). The magical thinking section also served as a priming of magical thinking in the experimental group. This phase preceded the questions on willingness to take risks. In contrast, the control group began the questionnaire with questions on risky behavior. This investigation will show, by comparing the experimental and control groups, whether a higher level of magical thinking is associated with increased levels of risk-taking (in general or specifically for certain types of risk).

Návaznosti

MUNI/C/0057/2023, interní kód MU
Název: "Neohrožená víra": zvýšení ochoty riskovat skrze magické myšlení
Investor: Masarykova univerzita, "Neohrožená víra": zvýšení ochoty riskovat skrze magické myšlení, Podpora vynikajících diplomových prací