TAUCHEN, Jaromír. KUBEŠ, V. Mimořádné poměry a smlouvy úplatné. Brno: Masarykova univerzita, 2023, 283 pp. ISBN 978-80-280-0317-3.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name KUBEŠ, V. Mimořádné poměry a smlouvy úplatné
Name in Czech KUBEŠ, V. Mimořádné poměry a smlouvy úplatné
Name (in English) KUBEŠ, V. Mimořádné poměry a smlouvy úplatné
Authors TAUCHEN, Jaromír.
Edition Brno, 283 pp. 2023.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Editorship of professional books
Field of Study 50501 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
WWW Plný text
Organization unit Faculty of Law
ISBN 978-80-280-0317-3
Keywords (in Czech) Vladimír Kubeš; Protektorát Čechy a Morava; občanské právo; smlouvy; obligace; obligační právo
Keywords in English Protectorate of Bohemia and Moravia; civil law; contracts; obligations; Vladimír Kubeš
Tags civilistika, mimořádné poměry, občanské právo, právní historie, právní věda, smlouvy, Vladimír Kubeš
Changed by Changed by: doc. JUDr. Bc. Jaromír Tauchen, Ph.D., LL.M. Eur.Int., učo 53531. Changed: 13/8/2023 23:02.
Abstract
Monografie „Mimořádné poměry a smlouvy úplatné“ pochází z raného období Kubešovy vědecké tvorby, kdy se zabýval občanským právem. Kubeš svůj rukopis dokončil v lednu 1943 a reagoval v něm na mimořádné poměry v oblasti závazkového práva způsobené válkou a na stovky nově vydávaných předpisů řízeného hospodářství, které výrazně zasahovaly do již dříve uzavřených smluv. Kubeš se tak nevěnoval tématu, které by bylo možno zařadit pouze do teoretické roviny, nýbrž tématu, které bylo v období nacistické okupace českých zemí a probíhající druhé světové války z pohledu právní praxe vysoce aktuální. Základ této editované Kubešovy práce představuje rozbor vybraných ustanovení tehdy platného všeobecného občanského zákoníku (ABGB) a německého občanského zákoníku (BGB), a proto má trvalou hodnotu. Stejně jako ve svých několika dalších publikacích zařadil Kubeš na mnoha místech rozsáhlé výklady o přirozeném právu v souvislosti s ustanovením § 7 ABGB, čímž podtrhuje jeho význam. Zároveň také zdůrazňuje úlohu soudce při jeho rozhodovací činnosti. I když je tato kniha primárně civilistické povahy, její autor se v ní na mnoha místech věnuje i jiným oblastem právní vědy, např. právně filozofickému pozadí pojednávané problematiky. Kubešův rukopis věnující se vlivu nastalých mimořádných poměrů na smlouvy je vydáván s osmdesátiletým odstupem od jeho vzniku a má význam nejen čistě právněhistorický, nýbrž může být inspiračním zdrojem i pro současnou civilistiku.
Abstract (in English)
The monograph "Extraordinary Circumstances and Contracts of Consideration" comes from the early period of Kubeš's scientific work, when he dealt with civil law. Kubeš completed his manuscript in January 1943 and responded to the extraordinary circumstances in the field of contract law caused by the war and to the hundreds of newly issued regulations of the controlled economy, which significantly interfered with previously concluded contracts. Kubeš thus did not deal with a topic that could only be classified as theoretical, but with a topic that was highly topical from the point of view of legal practice during the Nazi occupation of the Czech lands and the ongoing Second World War. The basis of this edited work by Kubeš is an analysis of selected provisions of the General Civil Code (ABGB) and the German Civil Code (BGB) in force at the time, and is therefore of lasting value. As in several of his other publications, Kubes has included extensive interpretations of natural law in connection with § 7 of the ABGB in many places, thus underlining its importance. He also emphasizes the role of the judge in his decision-making. Although this book is primarily civil in nature, its author also addresses other areas of legal scholarship in many places, such as the legal philosophical background of the issues discussed. Kubeš's manuscript dealing with the impact of the prevailing extraordinary circumstances on contracts is being published eighty years after it was written and is not only of purely legal historical significance, but can also be a source of inspiration for contemporary civil law scholarship.
PrintDisplayed: 7/5/2024 03:59