2023
Naglasi kăm organiziranoto obučenie po bălgarski ezik v diasporata v Čechija
KREJČOVÁ, ElenaZákladní údaje
Originální název
Naglasi kăm organiziranoto obučenie po bălgarski ezik v diasporata v Čechija
Název česky
Postoje k organizované výuce bulharštiny v diaspoře v Česku
Název anglicky
Attitudes towards the organized study of the Bulgarian language in the diaspora in Czechia
Autoři
KREJČOVÁ, Elena (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Bulgarski Ezik I Literatura-Bulgarian Language And Literature, Bulharsko, Natsionalno izdatelstvo AZ BUKI, 2023, 0323-9519
Další údaje
Jazyk
bulharština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
60203 Linguistics
Stát vydavatele
Bulharsko
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Impakt faktor
Impact factor: 0.000 v roce 2022
Kód RIV
RIV/00216224:14210/23:00131433
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
UT WoS
000982386000002
Klíčová slova česky
bulharský jazyk; diaspora; organizovaná výuka bulharského jazyka v zahraničí; postoje
Klíčová slova anglicky
Bulgarian language; diaspora; organized teaching of Bulgarian language abroad; attitudes
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 11. 3. 2024 18:07, Mgr. Zuzana Matulíková
V originále
Celta na teksta e da posoči različnite naglasi kăm vladeeneto na rodnija ezik v bălgarskata diaspora v Čechija i stepenta na osăznavane nuždata ot obučenie po tozi ezik v obštestvoto, kădeto osnovnijat ezik e različen ot bălgarskija. Predstaveni sa rezultatite ot longitjudno izsledvane, vključvašto desetki respondenti ot različni socialni proslojki na diasporata, i se analizirat technite ezikovi atitjudi. Posočeni za različni gledišta otnosno dvuezičieto, dvuezičnoto obučenie i poddăržaneto i razvitieto na rodnija bălgarski ezik v čuždoezična sreda.
Česky
Účelem textu je poukázat na rozdílné postoje k osvojení mateřského jazyka v bulharské diaspoře v Česku a míru uvědomění si potřeby výuky v tomto jazyce ve společnosti, kde je hlavní jazyk odlišný od bulharštiny. Prezentovány jsou výsledky longitudinální studie zahrnující desítky respondentů z různých sociálních vrstev diaspory a jsou analyzovány jejich jazykové postoje. Představeny jsou různé pohledy na bilingvismus, bilingvní vzdělávání a udržování a rozvoj mateřského bulharského jazyka v cizojazyčném prostředí.
Anglicky
The purpose of the text is to indicate the different attitudes towards the mastery of the native language in the Bulgarian diaspora in the Czech Republic and the degree of awareness of the need for training in this language in the society where the main language is different from Bulgarian. The results of a longitudinal study, including dozens of respondents from different social strata of the diaspora, are presented, and their language attitudes are analyzed. Indicated for different points of view regarding bilingualism, bilingual education and the maintenance and development of the native Bulgarian language in a foreign language environment.
Návaznosti
MUNI/A/1368/2022, interní kód MU |
|