FOLETTI, Ivan, Jiří MACHÁČEK, Gajane ACHVERDJANOVÁ, Anna KELBLOVÁ, Margarita KHAKHANOVA, Klára DOLEŽALOVÁ a Jana ČERNOCKÁ. Středověk (jinak) trvá #17 Až nezůstane kámen na kameni. Ničení arménského kulturního dědictví. In Podcast Středověk (jinak) trvá. Brno, 2023.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Středověk (jinak) trvá #17 Až nezůstane kámen na kameni. Ničení arménského kulturního dědictví
Název anglicky The Middle Ages (differently) last #17 Until no stone is left. Destruction of Armenian cultural heritage
Autoři FOLETTI, Ivan, Jiří MACHÁČEK, Gajane ACHVERDJANOVÁ, Anna KELBLOVÁ, Margarita KHAKHANOVA, Klára DOLEŽALOVÁ a Jana ČERNOCKÁ.
Vydání Brno, Podcast Středověk (jinak) trvá, 2023.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Popularizační texty a aktivity
Obor 60401 Arts, Art history
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky Middle Ages; Podcast; History of Art; Archeology; Relevance of Humanities; Armenia, Armenian heritage
Změnil Změnila: Bc. Margarita Khakhanova, učo 499807. Změněno: 4. 9. 2023 19:16.
Anotace
V roce 1954 byla v reakci na druhou světovou válku uzavřena takzvaná Haagská úmluva, která v případě budoucích ozbrojených konfliktů zavazuje k ochraně kulturního dědictví. S úmyslným ničením památek se ale napříč moderními dějinami setkáváme i mimo otevřené konflikty: jedním z nejvíce postižených regionů je v tomto ohledu patrně jižní Kavkaz. Z jakých důvodů se památky stávají terčem útoků? Mají historické stavby hodnotu jen pro archeology a kunsthistoriky, nebo s jejich ztrátou mizí kus každého z nás? A proč se o ničení arménského kulturního dědictví mlčí? Poslechněte si osmnáctý díl podcastu Středověk (jinak) trvá s historikem umění Ivanem Folettim a archeologem Jiřím Macháčkem. Tento dil vznikl v rámci spolupráce Centra raně středověkých studií a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity s Ministerstvem pro vzdělávání, vědu, kulturu a sport Arménské republiky a Ambasádou arménské republiky v Praze.
Anotace anglicky
In 1954, in response to the Second World War, the so-called Hague Convention was concluded, committing to the protection of cultural heritage in the event of future armed conflict. However, the deliberate destruction of monuments has been encountered throughout modern history, even outside open conflict: one of the most affected regions in this respect is probably the South Caucasus. For what reasons are monuments targeted? Are historic buildings only of value to archaeologists and art historians, or does a piece of each of us disappear with their loss? And why is there silence about the destruction of Armenian cultural heritage? Listen to the eighteenth episode of the podcast The Middle Ages (or else) endures with art historian Ivan Foletti and archaeologist Jiri Machacek. This episode was produced as a collaboration between the Center for Early Medieval Studies and the Faculty of Arts of Masaryk University, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia and the Embassy of the Republic of Armenia in Prague.
VytisknoutZobrazeno: 9. 9. 2024 06:06