GREGUŠ, Jan, Hynek HEŘMAN a Dušan NĚMEC. Interrupční atlas Evropy 2021 : Kritické hodnocení situace v evropských zemích. Gynekologie a porodnictví. Praha, 2023, roč. 2023, č. 2, s. 100-105. ISSN 2533-4689.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Interrupční atlas Evropy 2021 : Kritické hodnocení situace v evropských zemích
Název anglicky European Abortion Policies Atlas 2021 : Critical assessment of the situation in European countries
Autoři GREGUŠ, Jan (203 Česká republika, garant, domácí), Hynek HEŘMAN (203 Česká republika) a Dušan NĚMEC (203 Česká republika).
Vydání Gynekologie a porodnictví, Praha, 2023, 2533-4689.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60302 Ethics
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14210/23:00131694
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky interrupce; interrupční péče; nebezpečná interrupce; sexuální a reprodukční zdraví a práva; reprodukční etika
Klíčová slova anglicky abortion; abortive care; unsafe abortion; sexual and reproductive health and rights; reproductive ethics
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. et Mgr. Stanislav Hasil, učo 415267. Změněno: 12. 3. 2024 15:00.
Anotace
Interrupční atlas Evropy je online interaktivní mapa, která hodnotí 52 evropských zemí ohledně přístupu k interrupci a interrupční péči, včetně péče post‑interrupční. Atlas ukazuje, že ačkoliv je přístup k interrupci základní lidské právo, v mnoha evropských zemích čelí ženy a dívky překážkám, které ohrožují jejich bezpečnost, důstojnost a svobodu. Česká republika se v atlasu umístila mezi lepšími zeměmi Evropy (24. příčka), zatímco Slovensko se zařadilo mezi horší evropské země (42. příčka). Mimořádně špatná situace je právě ve středoevropských zemích, jmenovitě v Polsku, Slovensku a Maďarsku. Protože podle mezinárodního práva mají vlády odpovědnost střežit práva žen a dívek vést svobodný a bezpečný reprodukční život bez jakéhokoliv nátlaku, měly by represivní vlády podle tvůrců atlasu změnit urychleně svou legislativu tak, aby všechny ženy i dívky měly rovný přístup k legální, bezpečné a soucitné interrupční péči.
Anotace anglicky
European Abortion Policies Atlas is an online interactive map that scores 52 European countries in their access to abortion and abortive care, including post‑abortive care. The Atlas uncovers that though access to abortion is a human right, women and girls in many European countries face obstacles threatening their safety, dignity and liberty. The Czech Republic has been among the better countries of the Atlas (24th position), while Slovakia has been among the worse countries (42nd position). Warningly bad situation is in Central Europe, namely in Poland, Slovakia and Hungary. Because, according to international law, governments have a responsibility to safeguard the right of women and girls to lead free and safe reproductive lives without discrimination and coercion, the creators of the Atlas call on repressive governments to urgently update their legislation so that women and girls are able to access safe, legal and compassionate abortion care.
Návaznosti
MUNI/A/1082/2022, interní kód MUNázev: Aspekty soudobé filozofie V
Investor: Masarykova univerzita, Aspekty soudobé filozofie V
VytisknoutZobrazeno: 14. 10. 2024 19:31