DREXLER, Michaela a Jan VÁLEK. Efektivní tvorba elektronické studijní opory. Komenský. Brno: Masarykova univerzita, 2021, roč. 146, č. 01, s. 19-24. ISSN 0323-0449.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Efektivní tvorba elektronické studijní opory
Název česky Efektivní tvorba elektronické studijní opory
Název anglicky Effective creation of e-learning materials
Autoři DREXLER, Michaela a Jan VÁLEK.
Vydání Komenský, Brno, Masarykova univerzita, 2021, 0323-0449.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky Moderními technologie; studijní opory; eye-tracking; elarning
Klíčová slova anglicky Modern technology; study aids; eye-tracking; elarning
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Daniela Marcollová, učo 111148. Změněno: 29. 2. 2024 14:02.
Anotace
Nové generace žáků a studentů vyrůstají propojeny s moderními technologiemi. Prakticky od narození a každý den v běžném životě pracují s nejmodernějšími technologiemi. Klasické vyučovací metody a prostředky jsou tak pro mnohé z nich něčím zastaralým a žáci tak sami mohou postrádat vlastní motivaci pro příjem nových poznatků tradičními cestami. Jako jistá varianta řešení se pak přímo nabízejí e-learningové opory, které je možné doplnit o interaktivní prvky. Abychom takové e-opory dokázali tvořit tak, aby učení z nich bylo pro žáky efektivní, zaměřili jsme se v našem výzkumu na požadavky a rozdíly mezi pohlavími při studiu tištěných učebnic fyziky a na základě výsledků výzkumného šetření budeme formulovat doporučení pro tvorbu nových funkčních, e-studijních textů, nejen pro fyziku. Ukázali jsme, jaké jsou základní rozdíly ve vnímání učebních materiálů různými pohlavími. V návrhu předkládáme, jak materiál uspořádat, aby tentýž dokument měl stejný vzdělávací přínos pro dívky i pro chlapce.
Anotace anglicky
New generations of pupils and students are growing up connected to modern technology. Practically from birth and every day of their daily lives, they work with the latest technologies. Traditional teaching methods and resources are thus something outdated for many of them, and pupils themselves may lack the intrinsic motivation to receive new knowledge through traditional channels. E-learning materials, which can be supplemented with interactive elements, offer a solution. In order to be able to create such e-options in a way that learning from them is effective for students, we have focused our research on the requirements and gender differences in the learning of printed physics textbooks, and based on the results of the research we will formulate recommendations for the creation of new functional, e-learning texts, not only for physics. We have shown the basic differences in the perception of learning materials by different genders. In the proposal, we present how to organize the material so that the same document has the same educational benefit for girls and boys.
VytisknoutZobrazeno: 6. 10. 2024 14:48