D 2022

Kritéria pro přijímání žáků do prvního ročníku základních škol v kontextu sociálního pilíře udržitelného rozvoje

RIGEL, Filip

Základní údaje

Originální název

Kritéria pro přijímání žáků do prvního ročníku základních škol v kontextu sociálního pilíře udržitelného rozvoje

Název anglicky

Criteria for Admission of Pupils to the First Year of Primary School in the Context of Social Pillar of the Sustainable Development

Autoři

Vydání

1. vyd. Hradec Králové, od s. 149-158, 10 s. 2022

Nakladatel

Gaudeamus

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

Odkazy

ISBN

978-80-7435-909-5

Klíčová slova česky

: Základní škola. Přijímací řízení. Vzdělávání.

Klíčová slova anglicky

: Primary School. Admissions. Education.

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 20. 9. 2023 13:40, JUDr. Mgr. Filip Rigel, Ph.D.

Anotace

V originále

Širší dostupnost vzdělávání a přístup k otevřeným zdrojům má nepochybně zásadní význam pro sociální dimenzi udržitelného rozvoje. Příspěvek se v tomto kontextu zaměří na základní vzdělávání v České republice. Předmětem příspěvku bude přijímací řízení žáků do prvních ročníků základních škol. Mohou si základní školy stanovit v tomto řízení jiná kritéria než trvalý pobyt uchazeče ve školském obvodu, který plyne přímo ze zákona? Co když škola není schopna přijmout všechny uchazeče s trvalým bydlištěm ve školském obvodu? A liší se přijímací řízení na školách veřejných a soukromých? To jsou hlavní výzkumné otázky, na které se příspěvek snaží podat odpověď.

Anglicky

Wider availability of education and access to open resources is undoubtedly crucial to the social dimension of sustainable development. In this context, the paper will focus on primary education in the Czech Republic. The subject of the paper will be the admission procedure of pupils to the first years of primary schools. Can primary schools set criteria in this procedure other than the permanent residence of the applicant in the school district, which follows directly from the law? What if a school is unable to admit all applicants who are permanent residents of the school district? And does the admission procedure differ between public and private schools? These are the main research questions the paper seeks to answer.