ŠPINKOVÁ, Tereza. Spolu-stávání-se zvířetem. Několik poznámek k současným neantropocentrickým tendencím. Sešit pro umění, teorii a příbuzné zóny. Praha: Akademie výtvarných umění, 2023, roč. 2023, č. 34. ISSN 1802-8918.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Spolu-stávání-se zvířetem. Několik poznámek k současným neantropocentrickým tendencím.
Název česky Spolu-stávání-se zvířetem. Několik poznámek k současným neantropocentrickým tendencím.
Název anglicky Becoming-with an Animal. A Few Notes on Contemporary Nonanthropocentric Tendencies
Autoři ŠPINKOVÁ, Tereza.
Vydání Sešit pro umění, teorii a příbuzné zóny, Praha, Akademie výtvarných umění, 2023, 1802-8918.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky současné umění; posthumanismus; mimolidská zvířata; čeští umělci; video; etika
Klíčová slova anglicky contemporary art; posthumanism; nonhuman animals; Czech artists; video; ethics
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 12. 12. 2023 16:37.
Anotace
Článek přispívá k současné diskusi o postavení mimolidských zvířat v současném umění v kontextu neantropocentrických diskurzů. Vychází z přesvědčení, že v oblasti přírodních, společenských a humanitních věd došlo v posledních zhruba třiceti letech ke změnám, které mají paralely i v umění. Tento „obrat ke zvířatům“, se týká důslednějšího chápání zvířat jako živých, cítících a jednajících subjektů a jedinců, nikoliv objektů pro lidské využití. Text se zaměřuje především na předpoklady jedné neantropocentrické oblasti, a to (feministického) posthumanismu. Představuje několik motivů z myšlení dvou teoretiček, Donny Haraway a Rosi Braidotti, stručně uvádí zahraniční kontext etiky a umění skrze texty Steva Bakera Giovanniho Aloie. Následně zmiňuje specifika českého prostředí a uvádí několik konkrétních příkladů uměleckých děl umělkyně Denisy Langrové a umělce Davida Přílučíka. Hlavním cílem článku je ukázat, jak se výtvarné umění a s ním spjaté teorie vyrovnávají s novými etickými výzvami týkajícími se svobody, práv a zacházení se zvířaty. Vybraná umělecká díla, která vznikla v České republice v posledních několika letech a pracují s médiem videa, mají naznačit tendence o potřebě určité spolupráce se zvířaty, v tomto případě s domestikovanými savci. Poukazuje na důležitost vytváření aktivního mezidruhového a mezioborového dialogu mezi lidskými a mimolidskými bytostmi v umění i v reálném světě.
Anotace anglicky
The paper contributes to the current discussion concerning the position of nonhuman animals in contemporary art in the context of nonanthropocentric discourses. It is based on the conviction that changes have taken place in the field of natural sciences, social sciences and humanities in the last thirty years or so, with parallels in art. This Animal Turn concerns a more consistent understanding of animals as living, feeling and acting subjects and individuals, rather than objects for human use. The text focuses primarily on the premises of one nonanthropocentric area, namely (feminist) posthumanism. It presents several motifs from the thinking of two theoreticians, Donna Haraway and Rosi Braidotti, briefly introduces the foreign context and then mentions the specifics of the Czech environment and gives several concrete examples of artworks by artists Denisa Langrová and David Přílučík. The main aim of the article is to show how visual art and the theories intertwined with it deal with new ethical challenges regarding freedom, rights and treatment of animals. The selected artworks, created in the Czech Republic in the last few years and working with the medium of video, are meant to suggest tendencies about the need for a certain collaboration with animals, in this case with domesticated mammals. It shows the importance of creating an active interspecies and interdisciplinary dialogue between human and non-human beings in art and in the real world.
Návaznosti
MUNI/A/1439/2022, interní kód MUNázev: Odolnost společnosti v dobách krizí
Investor: Masarykova univerzita, Odolnost společnosti v dobách krizí
VytisknoutZobrazeno: 20. 7. 2024 00:28