NEČASOVÁ, Mirka a Zdeňka DOHNALOVÁ. Potenciál výuky metody mediace a vyjednávání v sociální práci k prosazování respektu k diverzitě. In konference „Hradecké dny sociální práce 2023 - Respekt k rozmanitosti", UHK. 2023.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Potenciál výuky metody mediace a vyjednávání v sociální práci k prosazování respektu k diverzitě
Název česky Potenciál výuky metody mediace a vyjednávání v sociální práci k prosazování respektu k diverzitě
Název anglicky The potential of teaching mediation and negotiation methods in social work to promote respect for diversity
Autoři NEČASOVÁ, Mirka a Zdeňka DOHNALOVÁ.
Vydání konference „Hradecké dny sociální práce 2023 - Respekt k rozmanitosti", UHK. 2023.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky respekt k diverzitě, sociální práce, mediace, přenositelnost
Klíčová slova anglicky respect for diversity, social work, mediation, transferability
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: PhDr. Mirka Nečasová, Ph.D., učo 17562. Změněno: 27. 11. 2023 18:20.
Anotace
Globální definice sociální práce (2014) i mezinárodní etický dokument (2018) zdůrazňují význam respektu k rozmanitosti jako důležitého principu sociální spravedlnosti. Zároveň však upozorňují na to, že respekt k diverzitě nemá být důvodem pro narušení lidské důstojnosti, např. v podobě omezení možnosti uplatnit lidská práva. Při využívání metody mediace, jejíž výuka je i vzhledem k narůstajícím konfliktům ve společnosti (pandemie, válka, změna systému, např. v oblasti důchodového zabezpečení apod.) stále více aktuální, je důležité, aby byly oba tyto principy vyváženě uplatněny. V tomto příspěvku si klademe otázku: Jak může výuka metody mediace a vyjednávání v sociální práci přispět k prosazování respektu k diverzitě? Na základě analýzy teoretického zázemí mediačních přístupů a způsobu uplatnění respektu k rozmanitosti v těchto přístupech i reakcí studujících a vlastního pozorování dospívají autorky k závěru, že výuka mediace poskytuje studujícím možnost porozumět uplatnění tohoto principu v praxi sociální práce nejen při řešení konfliktů, ale i v jiných kontextech, kde mohou tyto přenositelné znalosti a dovednosti využít.
Anotace anglicky
Both the Global Definition of Social Work (2014) and the International Ethics Document (2018) emphasize the importance of respect for diversity as an important principle of social justice. At the same time, however, they draw attention to the fact that respect for diversity should not be a reason for violating human dignity, e.g. in the form of limiting the possibility to exercise human rights. When using the mediation method, the teaching of which is increasingly relevant due to the growing conflicts in society, it is important that both of these principles are applied in a balanced way. In this contribution, we ask the question: How can teaching the method of mediation and negotiation in social work contribute to the promotion of respect for diversity? Based on the analysis of the theoretical background of mediation approaches and the way of applying respect for diversity in these approaches as well as the reactions of the students and their own observation, the authors come to the conclusion that the teaching of mediation provides students with the opportunity to understand the application of this principle in the practice of social work not only in conflict resolution, but also in other contexts where they can use this transferable knowledge and skills.
VytisknoutZobrazeno: 6. 6. 2024 21:40