SIVÁKOVÁ, Alena, Renata TEJKALOVÁ, Dominika POLAŠTÍK KLEKNEROVÁ, Martin OSOWSKI, Laura Claudie HERMANOVÁ, Zuzana ŠVAGEROVÁ, Jan VRBSKÝ, Filip RŮŽIČKA a Tibor BOTKA. Prevalence kmenů Staphylococcus aureus produkujících Panton-Valentinův leukocidin ze vzorků z ran u pacientů Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. In IX. Kongres Klinické Mikrobiologie, Infekčních Nemocí a Epidemiologie. 2023. ISBN 978-80-88379-27-0.
Originální název Prevalence kmenů Staphylococcus aureus produkujících Panton-Valentinův leukocidin ze vzorků z ran u pacientů Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
Název česky Prevalence kmenů Staphylococcus aureus produkujících Panton-Valentinův leukocidin ze vzorků z ran u pacientů Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
Název anglicky Prevalence of Staphylococcus aureus strains producing Panton-Valentine leukocidin from wound samples in patients of the Institute of Microbiology, Faculty of Medicine, Masaryk University and St. Anne's University Hospital in Brno
Autoři SIVÁKOVÁ, Alena (203 Česká republika, domácí), Renata TEJKALOVÁ (203 Česká republika), Dominika POLAŠTÍK KLEKNEROVÁ (703 Slovensko, domácí), Martin OSOWSKI (203 Česká republika, domácí), Laura Claudie HERMANOVÁ (203 Česká republika), Zuzana ŠVAGEROVÁ (203 Česká republika), Jan VRBSKÝ (203 Česká republika), Filip RŮŽIČKA (203 Česká republika, domácí) a Tibor BOTKA (203 Česká republika, domácí).
Vydání IX. Kongres Klinické Mikrobiologie, Infekčních Nemocí a Epidemiologie, 2023.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10606 Microbiology
Stát vydavatele Česká republika
WWW Stránky konference
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 978-80-88379-27-0
Klíčová slova česky Staphylococcus aureus; Panton-Valentinův leukocidin; infekce ran
Klíčová slova anglicky Staphylococcus aureus; Panton-Valentine leukocidin; wound infection
Změnil Změnil: Mgr. Tibor Botka, Ph.D., učo 177238. Změněno: 4. 1. 2024 17:50.
Staphylococcus aureus (SA) patří mezi jednoho z nejčastějších patogenů infekcí ran. Mezi faktory virulence patří i produkce Panton-Valentinova leukocidinu (PVL). Tento toxin je kódován geny LukS-PV a LukF-PV a je zodpovědný za zformování póru vedoucího k lýze buněk (epitelií a leukocytů). Infekce kmeny SA produkujícího PVL (PVL-SA) bývají pak spojeny se závažným průběhem a častější rekurencí. Prevalence těchto kmenů v České republice je dosud neznámá. V období 2021 – 2022 jsme zachytili 322 izolátů SA z ran jak hospitalizovaných tak ambulantních pacientů. Pomocí PCR jsme u všech kmenů vyšetřili přítomnost genů pro produkci PVL. Tyto izoláty jsme dále podrobili retrospektivní analýze s ohledem na klinický průběh infekce. Dále jsme u izolátů vyšetřili jejich citlivost k antibiotikům, schopnost tvořit biofilm a fágovou citlivost. V souboru jsme odhalili 17 SA-PVL izolátů, prevalence činila 5,3 %. Všechny tyto izoláty byly citlivé k oxacilinu. Mezi izoláty byli producenti biofilmu a izoláty byly citlivé k účinkům fága. Z výsledků klinických dat nám vyplynulo, že více než polovina pacientů měla průběh infekce komplikovaný a s četnými rekurencemi. Podpořeno z programového projektu Ministerstva zdravotnictví ČR s reg. č. NU21J-05-00035.
Anotace anglicky
Staphylococcus aureus (SA) is one of the most common pathogens of wound infections. Virulence factors include the production of Panton-Valentine leukocidin (PVL). This toxin is encoded by the LukS-PV and LukF-PV genes and is responsible for the formation of a pore leading to cell lysis (epithelial and leukocyte). Infections with PVL-producing strains of SA (PVL-SA) are then associated with a severe progression and more frequent recurrence. The prevalence of these strains in the Czech Republic is still unknown. Between 2021 and 2022, we collected 322 SA isolates from wounds of both hospitalized and ambulant patients. Using PCR, we investigated the presence of genes for PVL production in all strains. We further subjected these isolates to retrospective analysis with respect to the clinical course of infection. We also examined the antibiotic susceptibility, biofilm forming ability and phage susceptibility of the isolates. We detected 17 SA-PVL isolates in the cohort, with a prevalence of 5.3%. All these isolates were sensitive to oxacillin. The isolates were biofilm producers and were sensitive to phage treatment. Our clinical data showed that more than half of the patients had a complicated progression of infection with multiple recurrences. Supported by the program project of the Ministry of Health of the Czech Republic with reg. no. NU21J-05-00035.
Návaznosti
NU21J-05-00035, projekt VaVNázev: Synergie lytických bakteriofágů a antibiotik v léčbě povrchových infekcí způsobených Staphylococcus aureus (Akronym: PAS-based therapy of S. aureus infections)
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Synergy of lytic bacteriophages and antibiotics in the therapy of topical infections of Staphylococcus aureus, Podprogram 2 - juniorský - výzkumníci do 35 let
VytisknoutZobrazeno: 8. 5. 2024 13:56