PEŠTÁLOVÁ, Andrea, Karolína MOLATOVÁ a Jan GAJDZIOK. Příprava a hodnocení sprejově sušených inhalovatelných mikročástic ze směsí nosičů. Česká a slovenská farmacie. 2023, roč. 72, č. 1, s. 214-222. ISSN 1210-7816.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Příprava a hodnocení sprejově sušených inhalovatelných mikročástic ze směsí nosičů
Název anglicky Preparation and evaluation of spray-dried inhalable microparticles from carrier mixtures
Autoři PEŠTÁLOVÁ, Andrea (203 Česká republika, domácí), Karolína MOLATOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Jan GAJDZIOK (203 Česká republika, domácí).
Vydání Česká a slovenská farmacie, 2023, 1210-7816.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30104 Pharmacology and pharmacy
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14160/23:00132853
Organizační jednotka Farmaceutická fakulta
Klíčová slova česky inhalační podání; mikročástice; nosiče; směsi; sprejové sušení
Klíčová slova anglicky inhalation administration; microparticles; carriers; mixtures; spray drying
Štítky rivok, ÚFT
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Daniela Černá, učo 489184. Změněno: 5. 4. 2024 07:47.
Anotace
Formulace mikročástic složených ze směsi nosičů představuje inovativní přístup pro podání léčiv do plic ve formě suchého prášku. Použité nosiče mohou významně ovlivnit výsledné vlastnosti mikročástic, jako je velikost, tvar, povrch, hygroskopicita či agregace, a tím zlepšit aerosolizaci léčiv po jejich inhalaci. Zmíněné vlastnosti jsou klíčové pro efektivní pulmonální terapii. Kombinací nosičů povahy sacharidů a gelujících látek je výhodné pro řízené uvolňování léčiva. Cílem experimentální práce bylo sprejovým sušením připravit a následně zhodnotit několik šarží mikročástic složených z nosičů na bázi cukrů (manitol, maltodextrin, dextran) a gelujících sacharidů (chitosan, chondroitin-sulfát) a vybrat vhodnou kombinaci pro navazující experimentální práce zaměřené na inkorporaci léčiva do mikročásticové matrice. Nejvhodnější parametry vykazovaly šarže, jejichž aerodynamický průměr se blížil 5 µm, a to částice připravené z kombinace manitolu a dextranu, chitosanu a chondroitinu nebo maltodextrinu a chondoitinu. U těchto šarží byla také naměřena nejvyšší hodnota frakce jemných částic (> 43 %). Z pohledu zpracovatelnosti je vhodná šarže se zastoupením maltodextrinu a chondroitinu vzhledem k nižší viskozitě vstupní disperze a pravidelnějšímu tvaru finálních mikročástic.
Anotace anglicky
The formulation of microparticles composed of a mixture of carriers represents an innovative approach for lung drug delivery of dry powder. The carriers used can significantly influence the properties of the microparticles, such as size, shape, surface area, hygroscopicity, or aggregation, thus improving the aerosolization of the drugs after inhalation. The properties mentioned above are crucial for effective pulmonary therapy. The combination of carriers of a carbohydrate nature and gelling agents is advantageous for controlled drug release. The experimental work aimed to prepare by spray drying and subsequently evaluate ten batches of microparticles composed of sugar-based carriers (mannitol, maltodextrin, dextran) and gelling polymers (chitosan, chondroitin sulfate) and to select a suitable combination for follow-up experimental work aimed at drug incorporation into the microparticle matrix. The most suitable parameters were exhibited by batches whose aerodynamic diameter was close to 5 µm, particles prepared from a combination of mannitol and dextran, chitosan and chondroitin, or maltodextrin and chondroitin. These batches also showed the highest fine particle fraction value (> 43%). From a processability point of view, the batch with maltodextrin and chondroitin is preferable due to the lower viscosity of the dispersion and the more regular shape of the final microparticles.
Návaznosti
MUNI/A/1140/2021, interní kód MUNázev: Optimalizace porozity mikročástic pro plicní aplikaci (Akronym: porogeny)
Investor: Masarykova univerzita, Optimalizace porozity mikročástic pro plicní aplikaci
VytisknoutZobrazeno: 23. 7. 2024 21:28