VÁLEK, Jan. Modelování jevů z mechaniky ve školské fyzice. 1., elektronické vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2023. Odborné a technické vzdělávání, číslo svazku 4. ISBN 978-80-280-0439-2. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.M280-0439-2023.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Modelování jevů z mechaniky ve školské fyzice
Název anglicky Modelling Mechanical Phenomena in School Physics
Autoři VÁLEK, Jan.
Vydání 1., elektronické vyd. Brno, Odborné a technické vzdělávání, číslo svazku 4, 2023.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Typ výsledku Odborná kniha
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW Čítárna Munispace
ISBN 978-80-280-0439-2
Doi http://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.M280-0439-2023
Klíčová slova česky počítačové modelování; fyzikální modelování; simulace; cíle fyzikálního vzdělávání; tvorba fyzikálních modelů a simulací
Klíčová slova anglicky computer modelling; physics modelling; simulation; physics education goals; creation of physics models and simulations
Štítky Munipress
Změnil Změnila: Mgr. Martina Švaříčková Hlavatá, učo 13047. Změněno: 8. 1. 2024 14:15.
Anotace
Publikace nabízí pohled na fyzikální modelování ve výuce na základní škole, zejména v mechanice. Klade si více cílů, a to: deskripce modelů v historickém vývoji až po současnost (důraz je kladen na aplikovatelnost ve školské praxi základní školy); porovnání vybraných vývojových prostředí vhodných pro tvorbu počítačových modelů učitelem i žákem; deskripce učitelů a žáků používajících a tvořících modely pro vlastní výuku nebo přípravu na ni. V závěru je představeno několik pilotovaných modelů, které lze aplikovat ve školské fyzice. Publikace obsahuje tři části: Pedagogickou (zaměřena na cíle v českých kurikulárních dokumentech); Teoretickou (věnována digitálnímu vzdělávání a jeho vlivu na člověka a vnímání modelů žáky a učiteli); Praktickou (věnována vlastní tvorbě modelů pro školskou praxi).
Anotace anglicky
The book offers a view of physical modelling in primary school education, especially in mechanics. It has several aims, namely: a description of models in their historical development up to the present day (the emphasis is on applicability to primary school practice); a comparison of selected development environments suitable for the creation of computer models by teachers and pupils; a description of teachers and pupils using and creating models for their own teaching or preparation. Finally, several piloted models that can be applied in school physics are presented. The publication contains three parts: Pedagogical (focusing on the goals in Czech curriculum documents); Theoretical (devoted to digital education and its impact on people and the perception of models by students and teachers); Practical (devoted to the actual creation of models for school practice).
VytisknoutZobrazeno: 6. 7. 2024 12:15