J 2023

Nanočástice jako léková forma v praxi

NAVRÁTILOVÁ RADINOVÁ, Eva, Eliska MASKOVA, Kateřina KUBOVÁ a Jakub VYSLOUŽIL

Základní údaje

Originální název

Nanočástice jako léková forma v praxi

Název anglicky

Nanoparticles as a Dosage Form in Practice

Autoři

NAVRÁTILOVÁ RADINOVÁ, Eva (203 Česká republika, domácí), Eliska MASKOVA (garant), Kateřina KUBOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Jakub VYSLOUŽIL (203 Česká republika, domácí)

Vydání

CHEMICKÉ LISTY, Praha, CHEMICKÉ LISTY, 2023, 0009-2770

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30104 Pharmacology and pharmacy

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Impakt faktor

Impact factor: 0.600 v roce 2022

Kód RIV

RIV/00216224:14160/23:00133022

Organizační jednotka

Farmaceutická fakulta

UT WoS

001090176900002

Klíčová slova česky

nanočástice; léková forma; polymerní nanočástice; lipozomy; nanokrystaly

Klíčová slova anglicky

nanoparticles; dosage form; polymeric nanoparticles; liposomes; nanocrystals

Štítky

Změněno: 5. 4. 2024 07:47, Mgr. Daniela Černá

Anotace

V originále

Nanočástice se řadí mezi moderní a rozvíjející se skupinu lékových forem s velkým potenciálem pro další budoucí využití. Do farmakoterapie přináší řadu výhod. Kombinace jejich velikosti, specifických vlastností pomocných látek a správně zvoleného léčiva může mít za výsledek cílenější terapii u některých vážných diagnóz. Se subcelulární velikostí lékové formy jsou ale spojeny i potencionální nežádoucí účinky, a ačkoliv výzkum probíhá s bezpočtem pomocných látek a typů nanočástic, do klinické praxe se ve skutečnosti prosadil jen jejich menší podíl. Tento stručný přehled pojednává právě o těchto v praxi používaných třídách nanočástic, přináší základní charakteristiku, rozdělení a případně klinické využití. Součástí článku je také aktuální přehled zástupců jednotlivých tříd nanočásticových lékových forem, které jsou v současnosti registrovány v ČR.

Anglicky

Nanoparticles belong to a modern and developing group of drug delivery systems with great potential for further future use. To pharmacotherapy, it brings a number of advantages. The combination of their size, specific properties of used excipients and a suitable drug can result in a more targeted therapy for some serious diagnoses. However, potential adverse effects are also associated with the subcellular size of the pharmaceutical form, and although research is being conducted with countless excipients and types of nanoparticles, only a small proportion of them have made it into clinical practice. This brief overview discusses these classes, it presents the basic characteristics, classification, and possible clinical use. The article also includes an up-to-date overview of representatives of individual nanoparticle drug delivery classes currently registered in the Czech Republic.