2023
Klíčové kompetence ve školních vzdělávacích programech základních škol
ČEŠKOVÁ, Tereza, Jiří HAVEL, Miroslav JIREČEK, Miroslav JANÍK, Alžběta JURASOVÁ et. al.Základní údaje
Originální název
Klíčové kompetence ve školních vzdělávacích programech základních škol
Název česky
Klíčové kompetence ve školních vzdělávacích programech základních škol
Název anglicky
Key competences in school educational programmes
Autoři
ČEŠKOVÁ, Tereza, Jiří HAVEL, Miroslav JIREČEK, Miroslav JANÍK, Alžběta JURASOVÁ, Teresa VICIANOVÁ, Tomáš HORČIČKA, Veronika NAJVAROVÁ a Petr NAJVAR
Vydání
Proměny ve vzdělávání, 2023
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Prezentace na konferencích
Obor
50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Organizační jednotka
Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky
klíčové kompetence; ŠVP; kurikulum
Klíčová slova anglicky
key competences; SEP; curriculum
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 29. 1. 2024 10:08, doc. Mgr. Petr Najvar, Ph.D.
V originále
Klíčové kompetence jsou hlavní cílovou kategorií školního vzdělávání v České republice již více než 15 let a lze předpokládat, že jí zůstanou i po plánovaných revizích kurikula. Podobně jako v jiných zemích však při jejich zavádění šlo o top-down reformu implementovanou bez hlubší teoretizace, empirického ověření a v důsledku i systematické metodické opory. Rádi bychom zjistili, jak učitelé tento koncept přijali, a tato analýza je prvním krokem. Příspěvek bude představovat prvotní výsledky analýzy dostupných ŠVP ze základních škol v Jihomoravském kraji (N = 470). Pomocí sumativní obsahové analýzy budeme hledat odpověď na otázku, jak jsou kompetence v ŠVP zahrnuty a jak je práce s nimi popisována.
Anglicky
Key competences have been the main target category of school education in the Czech Republic for more than 15 years and it can be assumed that they will remain so even after the planned revisions of the curriculum. However, as in other countries, their introduction was a top-down reform implemented without in-depth theorisation, empirical verification and, as a result, systematic methodological support. We would like to find out how the concept has been received by teachers, and this analysis is a first step. The paper will present the initial results of the analysis of available SEPs from primary schools in the South Moravian Region (N = 470). Using a summative content analysis we will seek to answer the question how competences are included in the curriculum and how work with them is described.
Návaznosti
MUNI/A/1374/2022, interní kód MU |
|