2023
Podpora rozvoje čtenářské pregramotnosti bilingvního dítěte v rodině a mateřské škole
HŘAVOVÁ, AnetaZákladní údaje
Originální název
Podpora rozvoje čtenářské pregramotnosti bilingvního dítěte v rodině a mateřské škole
Název česky
Podpora rozvoje čtenářské pregramotnosti bilingvního dítěte v rodině a mateřské škole
Název anglicky
Support for the development of reading preliteracy of a bilingual child in the family and kindergarten
Autoři
HŘAVOVÁ, Aneta
Vydání
Aktuální problémy pedagogiky ve výzkumech studentů doktorských studijních programů: Výzvy pedagogického výzkumu v době síťování a nastupující umělé inteligence, 2023
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Prezentace na konferencích
Obor
50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Organizační jednotka
Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky
bilingvismus, bilingvní výchova, socioekonomický status rodiny
Klíčová slova anglicky
bilingualism, bilingual education, socio-economic status of the family
Změněno: 29. 1. 2024 10:39, doc. Mgr. Petr Najvar, Ph.D.
V originále
Tato studie vznikla v rámci specifického výzkumu na Katedře primární pedagogiky Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity a v návaznosti na předchozí studii, jejímž cílem bylo zjistit, jak rodiče v rámci rodinného prostředí podporují rozvoj čtenářské pregramotnosti svých dětí. Výsledky vyvolaly otázky související se socioekonomickým statusem bilingvní výchovy v rodině a s využíváním informací o dítěti při práci v mateřské škole, na což je zaměřena současná studie. Cílem výzkumu je zjistit, jak je podporován rozvoj čtenářské pregramotnosti bilingvního dítěte v rodině a mateřské škole. Výsledky ukazují na silnou podporu čtenářské pregramotnosti a bilingvní výchovy ze strany rodiny. Mateřská škola rovněž podporuje čtenářskou pregramotnost, avšak je méně systematicky zacílena na konkrétní potřeby bilingvního dítěte.
Anglicky
This study was created as part of specific research at the Department of Primary Pedagogy of the Faculty of Education of Masaryk University and as a follow-up to a previous study, the aim of which was to find out how parents within the family environment support the development of their children's preliteracy. The results raised questions related to the socioeconomic status of bilingual education in the family and the use of information about the child when working in kindergarten, which is the focus of the current study. The aim of the research is to find out how the development of reading preliteracy of a bilingual child is supported in the family and kindergarten. The results show a strong support of reading literacy and bilingual education from the family. Kindergarten also supports reading pre-literacy, but is less systematically targeted at the specific needs of a bilingual child.