CULEK, Martin a Josef UNGER. Nově objevená nedostavěná tvrz s dvorem ve Spešově u Blanska. Vlastivědný věstník moravský. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, 2023, roč. 75, 3-4, s. 147-160. ISSN 0323-2581.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Nově objevená nedostavěná tvrz s dvorem ve Spešově u Blanska
Název anglicky New discovered unfinished fortress with courtyard in the village Spešov in district Blansko, South Moravia, Czech Republic
Autoři CULEK, Martin (203 Česká republika, garant, domácí) a Josef UNGER (203 Česká republika, domácí).
Vydání Vlastivědný věstník moravský, Brno, Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, 2023, 0323-2581.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60102 Archaeology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14310/23:00133256
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky Morava; ves Spešov; okres Blansko; Česká republika; středověk; šlechta; Jan z Šelenberku
Klíčová slova anglicky Morava; village Spešov; Blansko district; the Czech Republic; Middle Ages; nobility; fortress; Jan of Šelenberk
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Marie Šípková, DiS., učo 437722. Změněno: 14. 3. 2024 09:43.
Anotace
Na leteckém snímku z nivy Svitavy u Spešova z r. 2015 jsou velmi nápadné porostní příznaky zdiva skrytého pod polem. Situace byla na několika místech ověřena mikrosondami. Ty prokázaly v hloubce 40 až 60 cm masivní kamenné zdivo, pojené velmi kvalitní maltou. Při této sondáži nebyly zjištěny žádné známky osídlení (mince, zlomky keramiky), které by pomohly stavbu datovat. S využitím přírodovědných postupů byla vyloučena možnost, že by se jednalo o honosný mlýn. Analýzou pravděpodobného vývoje hladiny podzemní vody byla vyloučena možnost výskytu sklepů. Srovnáním s půdorysy známých šlechtických sídel z Čech a Moravy ukazuje, že jde o nedostavěnou vodní tvrz nejspíše ze druhé poloviny 15. století. Je tak pravděpodobné, že po polovině 15. století zde začal stavbu nového sídla Jan z Šelenberku, tehdejší majitel Spešova. Jelikož se však po česko-uherských válkách roce 1479 přestěhoval do Prahy, aby se stal nejvyšším kancléřem krále, v r. 1482 prodal veškeré majetky na Moravě a své sídlo zřejmě nedostavěl. V případě základů této tvrze jde o mimořádně dobře zachovalý a zřetelný půdorys šlechtického sídla a jako takový by zasluhoval památkovou ochranu a prezentaci veřejnosti.
Anotace anglicky
On an aerial photograph from yr 2015 there is a conspicuous vegetation sign of an extinct complex of brick buildings at river Svitava floodplain near Spešov, southern Moravia. The situation was verified in several places by micro probing, which revealed that at a depth of 45 to 60 cm there is a massive, very compact masonry built of rock used for high-quality mortar. No material (pottery, coins) allowing dating was recovered. Possibility it was a big water-mill was excluded by the use of geosciences. By the analysis of ground water table changes it is probable that no basement was built. Comparison with the floor plans of known aristocratic mansions from Bohemia and Moravia suggests that it may be an unbuilt aristocratic residence from the second half of the 15th century. In this context, it seems possible that the owner of Spešov, Jan of Šelenberk, began to build his new residence here before the year 1469. However, since moved to Prague after long war in 1479 to be the highest chancellor of the king, he sold all his property in Moravia in 1482, he did not complete his residence. It is an exceptionally well-preserved overall plan of the residence with a courtyard, which deserves monument protection and presentation to the public.
VytisknoutZobrazeno: 26. 5. 2024 01:28