KOUŘILOVÁ, Karolína. Design Behing the Iron Curtain: Furniture Industry Development in Post-war Czechoslovakia. In Early Career Research Symposium. 2024.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Design Behing the Iron Curtain: Furniture Industry Development in Post-war Czechoslovakia
Název česky Design za železnou oponou: Vývoj nábytkářského průmyslu v poválečném Československu
Autoři KOUŘILOVÁ, Karolína (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Early Career Research Symposium, 2024.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 60401 Arts, Art history
Stát vydavatele Spojené státy
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky Vývoj nábytkářského průmyslu; 50. léta; 60. léta; design nábytku; Československý design
Klíčová slova anglicky Furniture Industry Develompment; 1950s; 1960s; furniture design; Czechoslovakia
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Karolína Kouřilová, učo 462598. Změněno: 29. 1. 2024 18:01.
Anotace
Czechoslovak furniture production after the Second World War was marked by fundamental changes in property relations and the overall reorganization of the furniture industry which was directed towards large-scale production, central management, and a common market. The manufacturing sector was divided into several categories. In 1954, an important research, development and methodological workplace called the Furniture Industry Development (Vývoj nábytkářského průmyslu) was established and in this new structure, it occupied a privileged position. Over the years, it dealt with various tasks throughout the furniture industry and had a significant influence on the history of design in Czechoslovakia. Among the most important tasks were experiments with new materials and the creation of the manufacturing programme for national enterprises that produced furniture in large series both for the domestic market and for export to various countries. Furniture designs by talented authors such as Jindřich Halabala were comparable to foreign production, but these were included in mainstream production rather sporadically. Nowadays, there are many dealers, companies and small craftsmen who resell and renovate furniture and home accessories made in the post-war decades. As part of the so-called retro trend, the demand is increasing, and post-war furniture is finding its way into modern interiors. However, the issue of Czechoslovak post-war furniture and housing culture has not yet been given sufficient attention in professional circles. This paper focuses on the current state of research and examines the history of the Furniture Industry Development in the context of the furniture industry and post-war housing culture. It describes fundamental furniture pieces produced in large series that became an integral part of not only Czechoslovak homes. Furthermore, it presents the intention to create a database containing images of designs and furniture pieces that originate from Furniture Industry Development as a way to systematically process and interconnect a large amount of information from different sources, analyse the obtained data, and also make them accessible to a wider audience.
Anotace česky
Československou nábytkářskou výrobu po druhé světové válce poznamenaly zásadní změny ve vlastnických vztazích a celková reorganizace nábytkářského průmyslu, která směřovala k velkovýrobě, centrálnímu řízení a společnému trhu. Výrobní sektor byl rozdělen do několika kategorií. V roce 1954 vzniklo významné výzkumné, vývojové a metodické pracoviště s názvem Vývoj nábytkářského průmyslu, které v této nové struktuře zaujímalo výsadní postavení. V průběhu let řešilo různé úkoly v rámci celého nábytkářského průmyslu a významně ovlivnilo dějiny designu v Československu. Mezi nejdůležitější úkoly patřily experimenty s novými materiály a vytvoření výrobního programu pro národní podniky, které vyráběly nábytek ve velkých sériích jak pro domácí trh, tak pro vývoz do různých zemí. Návrhy nábytku talentovaných autorů, jako byl Jindřich Halabala, byly srovnatelné se zahraniční produkcí, ale do běžné výroby se zařazovaly spíše sporadicky. V současné době existuje řada obchodníků, firem a drobných řemeslníků, kteří přeprodávají a renovují nábytek a bytové doplňky vyrobené v poválečných desetiletích.V rámci tzv. retro trendů roste poptávka a poválečný nábytek si nachází cestu do moderních interiérů. Problematice československého poválečného nábytku a bytové kultury však zatím není v odborných kruzích věnována dostatečná pozornost. Příspěvek se zaměřuje na současný stav bádání a zkoumá historii vývoje nábytkářského průmyslu v kontextu nábytkářství a poválečné bytové kultury. Popisuje základní nábytkové kusy vyráběné ve velkých sériích, které se staly nedílnou součástí nejen československých domácností. Dále představuje záměr vytvořit databázi obsahující vyobrazení návrhů a nábytkových kusů, které pocházejí z Nábytkářského průmyslu Development, jako způsob, jak systematicky zpracovat a propojit velké množství informací z různých zdrojů, analyzovat získaná data a také je zpřístupnit širší veřejnosti.
Návaznosti
MUNI/A/1061/2022, interní kód MUNázev: Umění, média a design: historické proměny, aktuální trendy a výzvy budoucnosti. Část 2.
Investor: Masarykova univerzita, Umění, média a design: historické proměny, aktuální trendy a výzvy budoucnosti. Část 2.
VytisknoutZobrazeno: 6. 9. 2024 11:37