J 2024

Současné změny regulace vztahů z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr jako brána k nelegální práci?

KADLUBIEC, Vojtěch

Základní údaje

Originální název

Současné změny regulace vztahů z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr jako brána k nelegální práci?

Název anglicky

Current changes in regulation of relations arising from agreements on work performed outside an employment relationship as a gateway to illegal work?

Vydání

Právní rozhledy, Nakladatelství C.H. Beck, 2024, 1210-6410

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50501 Law

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Označené pro přenos do RIV

Ano

Kód RIV

RIV/00216224:14220/24:00135459

Organizační jednotka

Právnická fakulta

Klíčová slova česky

závislá práce; nelegální práce; dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr; dohoda o provedení práce; dohoda o pracovní činnosti; novela zákoníku práce 2023; konsolidační balíček; pojistné na sociální zabezpečení; pojistné na veřejné zdravotní pojištění

Klíčová slova anglicky

dependent work; illegal work; agreements on work performed outside an employment relationship; agreement to perform work; agreement to complete a job; amendment to the Labour Code 2023; social security contribution; public health insurance contribution

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 7. 3. 2025 10:55, Mgr. Petra Georgala

Anotace

V originále

Právní regulace vztahů z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, tedy vztahů z dohod o provedení práce a z dohod o pracovní činnosti, prochází další sérií změn, které plošně podstatně navyšují administrativní zátěž a náklady spojené s realizací těchto vztahů na straně zaměstnavatelů, navíc bez zajištění předvídatelnosti výše nákladů, pokud jde o pojistné na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění u vztahů z dohod o provedení práce. Článek se zabývá zejména analýzou relevantních přijatých změn regulace daných vztahů v oblasti pracovního práva a práva sociálního zabezpečení, a to v kontextu nelegální práce.

Anglicky

Legal regulation of relations arising from the agreements on work performed outside an employment relationship, i.e. relations arising from the agreement to complete a job and the agreement to perform work, is subject to a further series of changes that significantly increase administrative burdens and costs associated with realisation of these relations on the side of employers, moreover, without ensuring predictability of amount of these costs when it comes to social security and public health insurance contributions arising from relations based on the agreements to complete a job. The article focuses mainly on analysis of relevant adopted changes to the regulation of given relations in the field of labour law and social security law, in the context of illegal work.

Návaznosti

MUNI/A/1448/2022, interní kód MU
Název: Nelegální práce
Investor: Masarykova univerzita, Nelegální práce

Přiložené soubory