SVOBODA, Tomáš. Několik poznámek k pojetí rozhodnutí podle soudního řádu správního. Online. In Svoboda, T., Hejč, D. COFOLA 2023 Sborník příspěvků mladých právníků, doktorandů a právních vědců Část 5 – Žaloba proti rozhodnutí správního orgánu. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2023, s. 10-30. ISBN 978-80-280-0486-6.
Originální název Několik poznámek k pojetí rozhodnutí podle soudního řádu správního
Název anglicky A few Remarks on the Concept of a Decision under the Code of Administrative Justice
Autoři SVOBODA, Tomáš (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, COFOLA 2023 Sborník příspěvků mladých právníků, doktorandů a právních vědců Část 5 – Žaloba proti rozhodnutí správního orgánu, od s. 10-30, 21 s. 2023.
Nakladatel Masarykova univerzita
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50501 Law
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW Open access sborníku
Kód RIV RIV/00216224:14220/23:00133450
Organizační jednotka Právnická fakulta
ISBN 978-80-280-0486-6
Klíčová slova česky Správní soudnictví; správní rozhodnutí; žaloba proti rozhodnutí; nezákonný zásah
Klíčová slova anglicky Administrative Justice; Administrative Decision; Action against Decision; Unlawful Interference
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Změněno: 25. 3. 2024 17:09.
S žalobou proti rozhodnutí správního orgánu úzce souvisí pojem rozhodnutí podle soudního řádu správního. To, jakým způsobem vymezíme tuto kategorii, determinuje nejen dosah tohoto žalobního typu, ale také zbývajících základních žalobních typů. V praxi správního soudnictví se jako nejproblematičtější se jeví hranice mezi rozhodnutím a (nezákonným) zásahem. Tento příspěvek se pokouší předestřít některé „strategické“ úvahy při vymezení vztahu těchto kategorií v podobě trojice základních přístupů k jejich vzájemnému vztahu. Těmito přístupy jsou extenze zásahu, extenze rozhodnutí či hledání „přesné hranice“ na základě určených hraničních kritérií.
Anotace anglicky
The concept of a decision under the Code of Administrative Justice is closely related to an action against a decision of an administrative authority. The way in which we define this category determines not only the scope of this type of action but also of the other basic types of proceedings. In the practice of administrative justice, the boundary between a decision and a (non-lawful) interference appears to be the most problematic. This paper attempts to outline some “strategic” considerations in defining the relationship between these categories in the form of a triad of basic approaches to their relationship. These approaches are the extension of the interference, the extension of the decision, or the search for a “precise boundary” based on specified border criteria.
Návaznosti
MUNI/A/1659/2020, interní kód MUNázev: Žalobní typy ve správním soudnictví - aktuální otázky
Investor: Masarykova univerzita, Žalobní typy ve správním soudnictví - aktuální otázky
VytisknoutZobrazeno: 26. 7. 2024 06:53