MAZEL, Filip. Materiální vedení řízení: Měl by soud vést strany ke změně žaloby?. Online. In Zemandlová, Anna; Holas, Jan; Janovec, Michal. COFOLA 2023: Část 3 - Aktuální otázky civilního procesu. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2023, s. 21-48. ISBN 978-80-280-0470-5.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Materiální vedení řízení: Měl by soud vést strany ke změně žaloby?
Název anglicky Substantive Case Management: Should the court encourage the parties to amend their statements of claim?
Autoři MAZEL, Filip (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, COFOLA 2023: Část 3 - Aktuální otázky civilního procesu. od s. 21-48, 28 s. 2023.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50501 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW Open access sborníku
Kód RIV RIV/00216224:14220/23:00133518
Organizační jednotka Právnická fakulta
ISBN 978-80-280-0470-5
Klíčová slova česky Materiální vedení řízení; změna žaloby; zásada dispoziční; účel civilního procesu.
Klíčová slova anglicky Active Case Managements; Amendment of Statement of Claim; Disposition Principle; Aim of Civil Procedure.
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Změněno: 25. 3. 2024 17:10.
Anotace
Příspěvek se zabývá otázkou, zda by soud měl v určitých procesních situacích vést účastníky civilního řízení sporného ke změně žaloby. Takový postup by mohl přicházet v úvahu zejména v situacích, kdy žalobce zjevně nesprávně formuloval své žalobní žádání, popř. kdy nesprávně vymezil okruh účastníků řízení. Pojednáno bude o přístupu tuzemské praxe, která se k uvedené možnosti staví, alespoň pokud jde o poučení o nedostatku pasivní legitimace, zcela odmítavě. Tato praxe bude konfrontována s přístupy v okolních, německy mluvících zemí. V těch se v současné době vede debata, zda by soud, maje na zřeteli účel, kterému by měl civilní sporný proces sloužit, mohl či měl v některých specifických situacích upozornit stranu na takovou nesprávnost žaloby, která ji činí předem zjevně bezúspěšnou a která má za následek, že celý proces probíhá zbytečně, bez šance na urovnání sporných vztahů mezi stranami. Shoda však panuje v tom, že takový postup nesmí vést k nepřiměřenému zásahu do zásady dispoziční, která tvoří klíčový pojem sporného řízení.
Anotace anglicky
The paper handles with the question, if the court should encourage the participants of contradictory civil procedure to amend their statements of claim. Such approach might come into question particularly when the plaintiff formulated his claim in obviously unsuccessful way, or when he wrongly set the range of participants of such procedure. It will be dealt with the attitude of Czech legal praxis, which is completely dissenting with this eventuality, at least regarding the instruction about the lack of status of defendant. This praxis will be confronted with the attitude in abroad (in the German speaking countries), where a discussion is being held, in which extend should the court, taking into consideration the aim of the civil procedure, under specific procedural circumstances alert to such incorrectness of the claim, which makes it obviously without any chance to succeed and which makes the whole procedure vain and with no chance to settle the dispute between the parties. There is a consensus though that such court activity must not lead to the excessive disruption of the adversarial system as a key idea of contradictory civil procedure.
Návaznosti
MUNI/B/1402/2022, interní kód MUNázev: COFOLA 2023
Investor: Masarykova univerzita, COFOLA 2023
VytisknoutZobrazeno: 18. 7. 2024 09:25