2023
Definice mezi pojetím αληθεια a veritas jako téma filosofie výchovy na příkladu informační gramotnosti
ČERNÝ, MichalZákladní údaje
Originální název
Definice mezi pojetím αληθεια a veritas jako téma filosofie výchovy na příkladu informační gramotnosti
Název anglicky
The Definition Between Αληθεια And Veritas As A Topic Of Philosophy Of Education On The Example Of Information Literacy
Autoři
ČERNÝ, Michal (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Paidagogos, Olomouc, Paidagogos - spolek pro filosofii, teorii a praxi výchovy a vzdělávání, 2023, 1213-3809
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14210/23:00133532
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova česky
Heidegger; Palouš; Průcha; definice; pravda; filosofie výchovy; procesualita; fenomenologie; zkušenostní realismus.
Klíčová slova anglicky
Heidegger; Palouš; Průcha; definition; truth; philosophy of education; processuality; phenomenology; experiential realism.
Štítky
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 24. 2. 2024 11:19, Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.
V originále
Studie analyzuje dva koncepty přístupu k pravdě tak, jak je konstituuje Heidegger – jako αληθεια a veritas. Jejich analýzu promítá do procesu definování ve vědách o výchově a vzdělávání. Ukazuje, že představa definice jako přesného a trvalého vymezení určitého fenoménu či kategorie může být praktickou aktivitou, ale je jen málo vědecká. Na příkladu postupné proměny sebe definování konceptu informační gramotnosti studie dochází k závěru, že definice není trvalým vymezením, ale spíše praktickým komunikačním předporozuměním, které můžeme klást před sebe jako podnět k hlubší analýze. Definice mají (stejně jako pravda) rozměr dynamicky se měnící struktury reagující na prostředí, do nějž jsou zasazovány. Tento aspekt je nutné zásadním způsobem zohledňovat při budování konceptů filosofie výchovy i pedagogiky.
Anglicky
The study analyses two concepts of access to truth as Heidegger constructs them – αληθεια and veritas. It translates their analysis into the definition process in the sciences of education. It shows that definition as a precise and permanent delineation of a phenomenon or category may be a practical activity, but it is hardly scientific. Using the example of the gradual transformation of self-definition of the concept of information literacy, the study concludes that the definition is not permanent but rather a practical communicative preunderstanding that can be put before us as a stimulus for deeper analysis. Definitions (like truth) have the dimension of a dynamically changing structure responding to the environment in which they are embedded. This aspect has to be taken into account in a fundamental way in the construction of concepts of the philosophy of education and pedagogy.