VLACHOVSKÝ, Robert a Jan NOVÁK. Moderní terapie chronického žilního onemocnění - co je nového? Medicína pro praxi. Olomouc: SOLEN s.r.o., 2023, roč. 20, č. 5, s. 275-281. ISSN 1214-8687. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.36290/med.2023.050.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Moderní terapie chronického žilního onemocnění - co je nového?
Název anglicky Modern therapy of chronic venous disease - what´s new?
Autoři VLACHOVSKÝ, Robert (203 Česká republika, domácí) a Jan NOVÁK (203 Česká republika, domácí).
Vydání Medicína pro praxi, Olomouc, SOLEN s.r.o. 2023, 1214-8687.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30218 General and internal medicine
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14110/23:00133677
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.36290/med.2023.050
Klíčová slova česky křečové žíly; chronické žilní onemocnění; operace žil; nitrožilní intervence; konzervativní léčba; venofarmaka
Klíčová slova anglicky varicose veins; chronic venous disease; varicose veins surgery; endovenous procedures; conservative treatment; venoactive drugs
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Změněno: 14. 3. 2024 08:01.
Anotace
Chronické žilní onemocnění (CVD - chronic venous disease) představuje jedno z civilizačních onemocnění s rostoucí prevalencí v populaci. Patofyziologicky vzniká na podkladě chronického zánětu žilní stěny, její remodelace a následné žilní hypertenze. CVD je charakterizováno souborem rozličných klinických projevů, a vzhledem k jeho progresivnímu charakteru je účelné začít s adekvátní léčbou co nejdříve. Mezi základní pilíře léčby patří režimová opatření, dobře vedená a dlouhodobá konzervativní léčba (komprese, ověřená venofarmaka) a v indikovaných případech chirurgický zásah. Velké změny nastaly v posledních letech jak v přístupu k pacientům, tak i k vlastní léčbě, a to především v oblasti nitrožilní chirurgie, načasování zahájení konzervativní léčby, nebo u léčby pacientů s aktivními bércovými vředy. Pouze společným úsilím lékařů různých odborností a pacientů s CVD, především jejich edukací a motivací k dodržování doporučených léčebných postupů, dokážeme snížit procento neléčených pacientů, oddálit progresi onemocnění a dosáhnout výborných výsledků při intervenční léčbě.
Anotace anglicky
Chronic venous disease (CVD) is a civilization disease with increasing prevalence in the general population. It arises due to chronic venous wall inflammation and remodeling, resulting in venous hypertension. Clinical features of CVD are highly variable, and given its progressive nature, it is reasonable to initiate adequate treatment as soon as possible. The cornerstones of the best medical therapy for CVD include regimen measures, well-managed and long-term conservative treatment (compression, effective venoactive drugs), and, in indicated cases, surgical intervention. Significant changes have occurred in recent years in the approach to patients and to the treatment itself, especially in the field of intravenous surgery, the timing of conservative treatment initiation, or in the care of patients with active venous ulcers. Only through the joint efforts of physicians of different specialties and CVD patients, especially by educating and motivating them to follow the recommended treatment procedures, can we reduce the percentage of untreated patients, slow down disease progression, and achieve excellent results in the intervention treatment.
VytisknoutZobrazeno: 24. 7. 2024 07:23