ORCÍGR, Václav, Petr KODENKO KUBALA, Jan MALÝ BLAŽEK, Tomáš HOŘENÍ SAMEC, Jana KUBCOVÁ, Markéta KÁŇOVÁ, David TICHÝ, Michal KOHOUT, Anna VINKLÁRKOVÁ, Lukáš HOUSER, Radek SUCHÁNEK, Erik PETRUS a Lucie GALČANOVÁ BATISTA. Možnosti a limity sociálně a environmentálně udržitelného participativního bydlení v ČR : Souhrnná výzkumná zpráva projektu TAČR SS03010221. Brno: Masarykova univerzita, 2023, 97 s.
Originální název Možnosti a limity sociálně a environmentálně udržitelného participativního bydlení v ČR : Souhrnná výzkumná zpráva projektu TAČR SS03010221
Název anglicky Opportunities and limits of socially and environmentally sustainable participatory housing in the Czech Republic : Comprehensive research report of the project TAČR SS03010221
Autoři ORCÍGR, Václav (203 Česká republika), Petr KODENKO KUBALA (203 Česká republika), Jan MALÝ BLAŽEK (203 Česká republika, garant, domácí), Tomáš HOŘENÍ SAMEC, Jana KUBCOVÁ, Markéta KÁŇOVÁ, David TICHÝ, Michal KOHOUT, Anna VINKLÁRKOVÁ, Lukáš HOUSER, Radek SUCHÁNEK, Erik PETRUS a Lucie GALČANOVÁ BATISTA (203 Česká republika, domácí).
Vydání Brno, 97 s. 2023.
Nakladatel Masarykova univerzita
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Výzkumná zpráva
Obor 50902 Social sciences, interdisciplinary
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14230/23:00134572
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky participativní bydlení; kolaborativní bydlení; participativní akční výzkum
Klíčová slova anglicky participatory housing; collaborative housing; participatory action research
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 17. 4. 2024 14:11.
Výzkumná zpráva přináší shrnutí tříletého výzkumu o možnostech a limitech participativního bydlení v ČR. V první části představujeme konceptualizaci participativního bydlení vycházejí z analýzy zahraniční situace, historického kontextu a institucionálního zázemí v Česku. V druhé části přinášíme výsledky terénního výzkumu – analýzy dat z výzkumných workshopů v partnerských městech a také z explorativního dotazníku. Přinášíme zjištění ohledně preferencí obyvatel v otázkách participace, důvěry v realizaci projektů participativního bydlení, otázek financování, správy, překážek či výzev. V závěrečné části shrnujeme, jaké možnosti a limity participativního bydlení vyplývají ze spolupráce obyvatel s městy.
Anotace anglicky
The research report summarises three years of research of opportunities and limits of participatory housing in the Czech Republic, based on an analysis of the situation abroad, the historical context and the institutional background in the Czech Republic. In the second part we present the results of field research - data analysis from research workshops in partner cities and from an exploratory questionnaire. We present findings on residents' preferences on participation issues, confidence in implementing participatory housing projects, funding issues, governance, barriers or challenges. In the final section, we summarise the opportunities and limitations for participatory housing arising from the cooperation between residents and cities.
Návaznosti
SS03010221, projekt VaVNázev: Možnosti a limity sociálně a environmentálně udržitelného participativního bydlení v ČR
Investor: Technologická agentura ČR, Možnosti a limity sociálně a environmentálně udržitelného participativního bydlení v ČR
VytisknoutZobrazeno: 5. 8. 2024 11:20