2024
Inconsciente ideológico e inconsciencia de clase
BELLÓN AGUILERA, José LuisZákladní údaje
Originální název
Inconsciente ideológico e inconsciencia de clase
Název česky
Ideologické nevědomí a třídní vědomí
Název anglicky
Ideological Unconscious and Class Consciousness
Autoři
Vydání
IZQUIERDAS, CHILE, ARIADNA EDICIONES & SAINT PETERSBURG STATE UNIV, 2024, 0718-5049
Další údaje
Jazyk
španělština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
60301 Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Stát vydavatele
Chile
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Impakt faktor
Impact factor: 0.300 v roce 2022
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova česky
Lukács; Juan Carlos Rodríguez; Nevědomí; Ideologické nevědomí; Karel Kosík; Probuzení
Klíčová slova anglicky
Lukács; Juan Carlos Rodríguez; Unconscious; Ideological Unconscious; Karel Kosík; Awakening
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 21. 3. 2024 10:15, doc. José Luis Bellón Aguilera, PhD.
V originále
En el presente artículo se estudia la noción de «inconsciencia» de Historia y consciencia de clase (1923) de Lukács y la de «inconsciente ideológico» de Teoría e historia de la producción ideológica (1974) de Juan Carlos Rodríguez. Primero se expone la procedencia teórica de los conceptos – con una breve reflexión sobre la influencia de Lukács en la escuela heideggeriana, usando como referente a Karel Kosík – y, en segundo lugar, se sintetizan las ideas fundamentales de ambos pensadores con relación al tema. Finalmente, nuestro trabajo explora la noción de «despertar», presente en ambos filósofos, como forma de resistencia para la emancipación. Se trata de un estudio de contraste comparativo entre dos estilos de pensamiento, uno de los cuales (Lukács) es cuestionado por el otro.
Česky
Tento článek se zabývá pojmem "nevědomí" v Lukácsových Dějiny a třídní vědomí (1923) a pojmem "ideologické nevědomí" v Teoría e historia de la producción ideológica Juana Carlose Rodrigueze (1974). Nejprve jsou představena teoretická východiska obou pojmů - se stručnou úvahou o Lukácsově vlivu na Heideggerovu školu, přičemž jako referenční příklad je použit Karel Kosík - a za druhé jsou syntetizovány základní myšlenky obou myslitelů ve vztahu k tomuto tématu. Nakonec se v našem příspěvku zabýváme pojmem "probuzení", který je u obou filosofů přítomen jako forma emancipačního odporu. Jedná se o srovnávací kontrastní studii dvou myšlenkových stylů, z nichž jeden (Lukács) je druhým zpochybňován.
Anglicky
This article studies the notion of “unconsciousness” in Lukács’ History and Class Consciousness (1923) and that of “ideological unconscious” in Juan Carlos Rodriguez’ Theory and History of Ideological Production (1974). First, the theoretical origins of the concepts are presented - with a brief reflection on Lukács’ influence on the Heideggerian school, using Karel Kosík as a reference - and, secondly, the fundamental ideas of both thinkers in relation to the subject are synthesized. Finally, our paper explores the notion of “awakening”, present in both philosophers, as a form of resistance for emancipation. It is a comparative contrast study between two styles of thought, one of which (Lukács) is questioned by the other.