VOJTAS, Martin. Archeologia I wojny światowej na pograniczu polsko-słowackim. In Otwarte spotkania z Dziedzictwem Wielkiej Wojny. 2024.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Archeologia I wojny światowej na pograniczu polsko-słowackim
Název česky Archeologie První světové války na polsko-slovenském pohraničí
Název anglicky Archaeology of the First World War at polish-slovakian border
Autoři VOJTAS, Martin.
Vydání Otwarte spotkania z Dziedzictwem Wielkiej Wojny, 2024.
Další údaje
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW Dziedzictwo Wielkiej wojny
Klíčová slova česky archeologie bojišť; prostorové analýzy; LIDAR; První světová válka; Slovensko
Klíčová slova anglicky battlefield archaeology; spatial analyses; LiDAR; Great War; Slovakia
Změnil Změnil: Mgr. Martin Vojtas, učo 215438. Změněno: 22. 3. 2024 21:50.
Anotace
W Karpatach wojna dotarła na południe, na terytorium Królestwa Węgier, gdzie zimą 1914/15 w górach wojska państw centralnych próbowały zapobiec przedostaniu się wojsk rosyjskich na niziny. Szczególnie wiosną 1915 roku doszło tu do zaciętych starć, pozostawiając po sobie wiele zabytków i cmentarzy. Zespół z Uniwersytetu Masaryka, współpracując nie tylko z lokalnymi historykami, rozpoczął badania archeologiczne w kilku różnych lokalizacjach, skąd starają się pozyskać informacje, zwłaszcza o tym, czego nikt nie spisał.
Anotace česky
Válka se v Karpatech dostala i na jih, do území Uherského království, kde se v horách vojska centrálních mocností snažila v zimě 1914/15 zabránit průniku Ruských sil do nížiny. Zejména na jaře 1915 zde probíhaly tvrdé střety, po nichž zůstalo mnoho reliktů a hřbitovů. Tým z Masarykovi univerzity ve spolupráci s nejen místními historiky zahájil archeologická bádání na několika různorodých lokalitách, kde se snaží získat informace zejména o věcech, které nikdo nezapsal.
Anotace anglicky
In the Carpathians, the war reached south, to the territory of the Kingdom of Hungary, where in the winter of 1914/15 in the mountains, the troops of the Central Powers tried to prevent Russian troops from reaching the lowlands. Particularly in the spring of 1915, fierce clashes took place here, leaving many monuments and cemeteries behind. The team from Masaryk University, working not only with local historians, has started archaeological research in several different locations, where they are trying to obtain information, especially about what no one has written down.
Návaznosti
MUNI/A/1420/2022, interní kód MUNázev: Archeologické terénní prospekce, exkavace a dokumentace III
Investor: Masarykova univerzita, Archeologické terénní prospekce, exkavace a dokumentace III
VytisknoutZobrazeno: 1. 5. 2024 05:39