N 2023

Metodika pro práci se stakeholdery v rámci spravedlivé nízkouhlíkové transformace

ČERNÍK, Mikuláš, Patrik GAŽO, Eva FRAŇKOVÁ, Tereza VOLMUTOVÁ, Martin ČECH et. al.

Základní údaje

Originální název

Metodika pro práci se stakeholdery v rámci spravedlivé nízkouhlíkové transformace

Název anglicky

Handbook for stakeholder engagement in a just low-carbon transition

Autoři

ČERNÍK, Mikuláš (203 Česká republika, garant, domácí), Patrik GAŽO (703 Slovensko, domácí), Eva FRAŇKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Tereza VOLMUTOVÁ (203 Česká republika), Martin ČECH (203 Česká republika), Jan MALÝ BLAŽEK (203 Česká republika, domácí), Martin ČERNÝ (203 Česká republika, domácí) a Christian KIMMICH (276 Německo, domácí)

Vydání

2023

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Cert., akred., schvál. metodiky, specializované mapy, léčebné, památkové postupy

Obor

50403 Social topics

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14230/23:00134588

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

Klíčová slova česky

Spravedlivá transformace; zapojení stakeholderů

Klíčová slova anglicky

Just transition; Stakeholder engagement

Technické parametry

Metodika pro práci se stakeholdery v rámci spravedlivé nízkouhlíkové transformace je ke stažení zde: https://fajront.nazemi.cz/files/Metodika%20pro%20pr%C3%A1ci%20se%20stakeholdery%20v%20r%C3%A1mci%20spravedliv%C3%A9%20n%C3%ADzkouhl%C3%ADkov%C3%A9%20transformace.pdf Je určena primárně pro použití zaměstnankyněmi a zaměstnanci veřejné správy, sekundárně pak pro zástupkyně a zástupce odborů, firem, nevládních organizací a výzkumných institucí.

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 24. 4. 2024 13:05, Mgr. Blanka Farkašová

Anotace

V originále

Metodika slouží jako návod, jak zapojit vybrané skupiny stakeholderů do procesu sociálně spravedlivé nízkouhlíkové transformace. Z literatury i empirických zkušeností vyplývá, že ke zlepšování sociální a environmentální situace, zejména v dlouhodobě strukturálně znevýhodněných regionech (v České republice především Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj), napomáhá zapojení různých skupin obyvatel do ovlivňování podoby transformačního procesu. Metodika, podložená vlastním empirickým testováním, popisuje, jak tyto skupiny identifikovat a kontaktovat, jak od nich získat potřebné informace a jak během transformace zohlednit jejich potřeby, možnosti a preference, například z hlediska jejich budoucího pracovního uplatnění.

Anglicky

The handbook serves as a guide to engage selected stakeholder groups in a socially just low-carbon transition process. The literature and empirical experience show that the involvement of different groups of people in influencing the shape of the transformation process helps to improve the social and environmental situation, especially in long-term structurally disadvantaged regions (in the Czech Republic, mainly the Ústí nad Labem, Karlovy Vary and Moravian-Silesian regions). The methodology, supported by its own empirical testing, describes how to identify and contact these groups, how to obtain the necessary information from them and how to take into account their needs, possibilities and preferences during the transformation, for example in terms of their future employment.

Návaznosti

TL05000289, projekt VaV
Název: Budoucnost práce v nízkouhlíkové ekonomice: Perspektivy spravedlivé transformace české energetiky (Akronym: POSTWORK)
Investor: Technologická agentura ČR, Budoucnost práce v nízkouhlíkové ekonomice: Perspektivy spravedlivé transformace české energetiky