HRDLIČKA, Michal, Agáta PILÁTOVÁ a David KOLOUCH. Děti v ohrožení: krize, odolnost a psychické zdraví. 1. vyd. Praha: Vyšehrad, 2024, 216 s. Destigma. ISBN 978-80-7601-922-5.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Děti v ohrožení: krize, odolnost a psychické zdraví
Název česky Děti v ohrožení: krize, odolnost a psychické zdraví
Autoři HRDLIČKA, Michal, Agáta PILÁTOVÁ a David KOLOUCH.
Vydání 1. vyd. Praha, 216 s. Destigma, 2024.
Nakladatel Vyšehrad
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 50101 Psychology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-7601-922-5
Klíčová slova česky děti; adolescenti; krize; odolnost; duševní zdraví
Klíčová slova anglicky children; adolescents; crisis; resilience; mental health
Změnil Změnil: prof. MUDr. Michal Hrdlička, CSc., učo 31353. Změněno: 6. 4. 2024 09:54.
Anotace
Kniha se zabývá významným zhoršením duševního stavu českýchdětí a dospívajících, které vyvolala koronavirová krize a udržují krize navazující. Zamýšlí se nad možnými příčinami a souvisejícími faktory: poklesem odolnosti populace, společenskými změnami posledních desetiletí, mezigeneračními rozdíly, vlivem sociálních sítí a pasivním pojetím štěstí. Pět rozhovorů s adolescenty a jejich rodiči přináší konkrétní příběhy dospívajících, kterým nedávné krize poznamenaly život. Autoři se na závěr zamýšlejí, jak v budoucnu posilovat odolnost dětí a dospívajících a zlepšovat jejich duševní zdraví.
Anotace anglicky
The book deals with a significant worsening of the mental state of Czech children and adolescents that was initiated by the COVID-19 crisis and maintained by subsequent crises. It contemplates on possible causes and associated factors: decrease of the population resilience, social changes of last decades, influences of social networks and passive concept of happiness. Five interviews with adolescents and their parents bring life stories of the adolescents that were negatively influenced by the recent crises. Authors finally conclude with some remarks how to improve resilience of children and adolescents and how improve their mental health.
VytisknoutZobrazeno: 30. 7. 2024 09:24