NEDVĚDOVÁ, Světlana. Tichý zármutek v Česku: Smrt, truchlení a žal pohledem sociologie. In Studentská konference 2024 Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie, FF UPOL. 2024.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Tichý zármutek v Česku: Smrt, truchlení a žal pohledem sociologie
Název česky Tichý zármutek v Česku: Smrt, truchlení a žal pohledem sociologie
Název anglicky Quiet sorrow in Czechia: Death, bereavement and grief through the sociological lens
Autoři NEDVĚDOVÁ, Světlana.
Vydání Studentská konference 2024 Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie, FF UPOL, 2024.
Další údaje
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky truchlení; sociologie smrti; queer; sebevražda; žal
Klíčová slova anglicky bereavement; sociology of death; queer; suicide; grief
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 29. 5. 2024 14:40.
Anotace
V příspěvku představuji začínající disertační práci, která se zaměřuje na koncept sociálně neuznaného žalu (disenfranchised grief). Nejprve stručně popíšu český kontext v souvislosti se smrtí a truchlením, a poté představím mé výzkumné oblasti zahrnující sebevraždy, LGBTQ+ ztrátu a těhotenskou/perinatální ztrátu. Zároveň shrnu dosavadní poznatky z mého výzkumu, včetně pohledu institucionálních aktérů (poradkyně pro pozůstalé, policista, právník) a samotných pozůstalých. Závěrem vysvětlím, proč je klíčové zkoumat tuto problematiku z pohledu sociologie, a ne pouze optikou medicíny, psychologie a psychiatrie, a dále naznačím následující kroky mého výzkumu.
Anotace anglicky
In my paper, I present a PhD research that focuses on the concept of socially unrecognized/disenfranchised grief. First, I will briefly describe the Czech context in relation to death and bereavement, and then I will present my research areas including suicide, LGBTQ+ loss, and pregnancy/perinatal loss. At the same time, I will summarize the findings from my research so far, including the point of view of institutional actors (counselor for survivors, police officer, lawyer) and the survivors themselves. In conclusion, I will explain why it is crucial to examine this issue through the lens of sociology, and not only through the lens of medicine, psychology and psychiatry, and I will further indicate the next steps of my research.
VytisknoutZobrazeno: 13. 10. 2024 10:07