JEŽEK, Michal. Humorné zpracování cizího díla v komparaci českého a polského autorského práva. In Olomoucké právnické dny 2024. 2024.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Humorné zpracování cizího díla v komparaci českého a polského autorského práva
Název anglicky A comparison of Czech and Polish copyright law on the humorous adaptation of a someone else's work
Autoři JEŽEK, Michal.
Vydání Olomoucké právnické dny 2024, 2024.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50501 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Právnická fakulta
Klíčová slova česky autorské právo; humor; parodie; svoboda projevu; právo EU
Klíčová slova anglicky copyright; humour; parody; freedom of expression; EU Law
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: Mgr. Michal Ježek, učo 458597. Změněno: 24. 5. 2024 18:07.
Anotace
Příspěvek za zaměřuje na srovnání problematiky pojetí zákonné licence pro karikaturu, parodii a pastiš (jakož i satiry či ironie) v českém a polském autorském právu. Ačkoli je pro oba státy dán společný základ v podobě legislativy EU (směrnice 2001/29/ES) a judikatury Soudního dvora EU (rozhodnutí ve věci C-201/13), lze mezi oběma právními řády nalézt v této otázce jisté odlišnosti. Ať již jde o patrné rozdíly v textaci ustanovení zakotvujících předmětnou zákonnou licenci pro parodii, nebo o vztah mezi touto zákonnou licencí a zbývajícími pravidly a ustanoveními jednotlivých autorskoprávních předpisů. Je parodické dílo dílem odvozeným, resp. zpracovaným nebo jde o dílo inspirované? Co jsou to zákonitosti žánru? A jak je to s povinností uvádět zdroj původního díla? Na tyto i jiné otázky se příspěvek v rámci komparace snaží odpovědět. Pro účely srovnání je v příspěvku představen legislativní rámec obou států, včetně historického exkurzu ohledně cesty vedoucí k zakotvení předmětné zákonné licence v § 38g českého a čl. 29(1) polského autorského zákona. Kromě samotného textu citovaných ustanovení bude srovnán též význam, jenž je přikládán jednotlivým, v ustanoveních obsaženým termínům a souvisejícím zákonitostem těchto „žánrů“, a to v kontextu unijního autonomního pojetí. Dále je představena a analyzována vybraná judikatura, týkající se aplikace dotčených ustanovení českými a polskými soudy. Zatímco v českém právním prostředí byl počátkem letošního roku završen první spor prověřující připravenost české justice na aplikaci zákonné licence pro parodii (ČEZ proti Greenpeace), v Polsku na takovýto případ stále (nejen) právní obec čeká.
Anotace anglicky
This paper compares the concept of statutory exception for caricature, parody, pastiche (as well as satire or irony) in Czech and Polish copyright law. Although both countries share a common basis in EU legislation (Directive 2001/29/EC) and the case law of the Court of Justice of the EU (decision in Case C-201/13), there are differences between the two legal systems on this issue. The apparent differences in the wording of the provisions establishing the statutory exception for parody, as well as the relationship between that statutory exception and the remaining rules and provisions of each copyright law, are worthy of further examination. The question of whether the parody work is a derivative work or an inspired work, and the laws of the genre, also require attention. Finally, the obligation to credit the source of the original work must be considered. This paper attempts to answer these and other questions in a comparative framework. In order to facilitate comparison, the paper presents the legislative frameworks of both countries, including a historical overview of the path leading to the establishment of the statutory licence in § 38g of the Czech and Article 29(1) of the Polish Copyright Act. In addition to the text of the cited provisions themselves, the meaning attached to the individual terms contained in the provisions and the related legality of these 'genres' will also be compared in the context of the EU autonomous concept. Furthermore, selected case law concerning the application of the provisions in question by the Czech and Polish courts is presented and analysed. In the Czech legal environment, the first case to examine the readiness of the Czech judiciary to apply the statutory licence for parody (CEZ v. Greenpeace) was concluded at the beginning of this year. In contrast, in Poland, such a case is still awaited by the legal community.
VytisknoutZobrazeno: 15. 9. 2024 12:18