PEKÁR, Stanislav a Ondřej MICHÁLEK. Predační chování pavouků. In ŠPINKA, Marek. Etologie: mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů. Vydání první. Praha: Academia, 2024, s. 383-395. ISBN 978-80-200-3556-1.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Predační chování pavouků
Název anglicky Predatory behaviour of spiders
Autoři PEKÁR, Stanislav (703 Slovensko, garant, domácí) a Ondřej MICHÁLEK (203 Česká republika, domácí).
Vydání Vydání první. Praha, Etologie: mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů, od s. 383-395, 13 s. 2024.
Nakladatel Academia
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 10613 Zoology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-200-3556-1
Klíčová slova česky ekologie živočichů; evoluční biologie; pavouci
Klíčová slova anglicky animal ecology; evolutionary biology; spiders
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Lucie Jarošová, DiS., učo 205746. Změněno: 2. 7. 2024 09:20.
Anotace
Jak mozek a hormony ovlivňují chování? Jak se zvířata orientují a jak spolu komunikují? Jak se chování vyvíjí pod vlivem genu a prostředí? Proč spolu zvířata někdy soupeří a jindy spolupracují? Podle čeho si vybírají partnery, jak odchovávají mláďata? Jak se vyvíjel mozek a sociální chování v průběhu evoluce? Jak nám znalost chování pomáhá chránit volně žijící i domácí zvířata či modelovat poruchy lidského chování? Na tyto otázky odpovídá etologie, věda o chování živočichů. Nová učebnice Etologie vysvětluje chování ve čtyřech rovinách: na úrovni mechanismů (tedy jak je chování řízeno souhrou vnějších podnětů a vnitřního stavu zvířete), na úrovni ontogeneze (jak je utvářeno interakcí mezi genotypem a získanými zkušenostmi), na úrovni funkce (jak chování pomáhá živočichům přežít a předat geny potomkům) a na úrovni evoluce (jak se chování proměňuje u živočichů patřících k různým fylogenetickým větvím). Kniha je doplněna oddílem o dějinách etologie a o aplikované etologii a zahrnuje také komplexní kapitoly, které u vybraných skupin živočichů představují chování celistvě: u švábů, rypošů, kukaček, pavouků, netopýrů a člověka.
Anotace anglicky
How do the brain and hormones influence behaviour? How do animals navigate and communicate with each other? How does behavior evolve under the influence of genes and environment? Why do animals sometimes compete with each other and sometimes cooperate? What do they use to choose mates and how do they raise their young? How have brains and social behavior evolved over evolution? How does knowledge of behavior help us protect wild and domestic animals or model human behavioral disorders? Ethology, the science of animal behavior, answers these questions. A new textbook, Ethology, explains behaviour at four levels: At the level of mechanisms (i.e., how behavior is controlled by the interplay between external stimuli and the animal's internal state), at the level of ontogeny (how it is shaped by the interaction between genotype and acquired experience), at the level of function (how behavior helps animals survive and pass genes to offspring), and at the level of evolution (how behavior changes in animals belonging to different phylogenetic branches). The book is supplemented by a section on the history of ethology and on applied ethology, and includes comprehensive chapters that present behavior holistically in selected groups of animals: cockroaches, shrews, cuckoos, spiders, bats, and humans. Translated with DeepL.com (free version)
VytisknoutZobrazeno: 20. 7. 2024 23:30