ČERNÝ, Michal. Tři konceptualizace inforga: od entitního pojetí po distribuovaný model. ProInflow. Brno: Masarykova univerzita, 2024, roč. 16, č. 1, s. 96–120. ISSN 1804-2406. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/ProIn2024-37995.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Tři konceptualizace inforga: od entitního pojetí po distribuovaný model
Název anglicky Three conceptualizations of inforgo: from the entity concept to the distributed model
Autoři ČERNÝ, Michal (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání ProInflow, Brno, Masarykova univerzita, 2024, 1804-2406.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50803 Information science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.5817/ProIn2024-37995
Klíčová slova česky inforg; infosféra; modernita; etika; umělá inteligence; postmoderna; Floridi; Latour
Klíčová slova anglicky inforg; infosphere; modernity; ethics; artificial intelligence; postmodernity; Floridi; Latour
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: RNDr. Michal Černý, Ph.D., učo 268947. Změněno: 5. 7. 2024 21:37.
Anotace
Účel – Cílem koncepčního článku je analyzovat různé možnosti konceptualizace Floridiho pojmu inforg s ohledem na využitelnost tohoto pojmu v informační vědě a filosofii informace. Design / metodologie / přístup – Studie využívá teoretickou analýzu východisek a implikací tří různých konceptualizací fenoménu inforga a teoreticky je zkoumá. Výsledky – První dva přístupy vycházejí z Floridiho a odkazují k inforgovi jako entitě a k inforgovi jako k informačnímu organismu. Studie ukazuje, že Floridiho pojetí inforga je nekonzistentní a vyžaduje doplnění. Třetí pojetí, inforg jako distribuovaný dynamický aktér v síti, se snaží odstranit některé limity předchozích konceptů, nabízí vlastní originální pojetí, ve kterém je inforg dynamickou distribuovanou strukturou, která má časově a situačně proměnný charakter v závislosti na konkrétních formách a cílech informačních interakcí. Originalita / hodnota – Třetí, námi navržený přístup, umožňuje inforgy využít při novém hledání konceptů autorství, citační etiky, vyhledávání informací nebo pro popis socio-technických systémů, především v kontextu nástupu systémů s generativní umělou inteligencí.
Anotace anglicky
Purpose – This study aims to analyze the different ways of conceptualizing Floridi’s concept of inforg concerning the applicability of this concept in information science and the philosophy of information. Design / methodology / approach – The study uses a theoretical analysis of the background and implications of three different conceptualizations of the inforg phenomenon and examines them theoretically. Results – The first two approaches are based on Floridi and refer to the inforg as an entity and the inforg as an information organism. The study shows that Floridi’s conception of the inforg needs to be more consistent and complimented. The third conception, the inforg as a distributed dynamic actor in a network, attempts to remove some of the limitations of the previous conceptions, offering its original conception in which the inforg is a dynamic distributed structure that is temporally and situationally variable depending on the specific forms and goals of information interactions. Originality / value – The third approach we propose allows inforg to be used in the new concepts of authorship, citation ethics, and information retrieval or to describe sociotechnical systems, especially in emerging systems with generative artificial intelligence.
VytisknoutZobrazeno: 28. 7. 2024 02:17