SUTÓRISOVÁ, Viktória Alžbeta. Shield or a Target? The Journey of Judicial Councils' Resilience. In ICON•S Annual Conference. 2024.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Shield or a Target? The Journey of Judicial Councils' Resilience
Název česky Štít nebo terč? Cesta soudcovských rad k odolnosti
Autoři SUTÓRISOVÁ, Viktória Alžbeta.
Vydání ICON•S Annual Conference, 2024.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50501 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Právnická fakulta
Klíčová slova česky soudcovské rady, soudcovská samospráva, správa, kríza, politizace, odolnost
Klíčová slova anglicky judicial councils, judicial self-governemnt, governance, crisis, politisation, resilience
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Viktória Alžbeta Sutórisová, učo 554259. Změněno: 18. 7. 2024 11:05.
Anotace
Prior to the EU enlargement in 2000s, the establishment of a judicial council was commonly proposed by various European bodies’ recommendations as a somewhat uniform recipe to ensure the protection of the judiciary from arbitrary political interference. Thus, following the various attacks against judicial councils in the last two decades, several authors began to develop an idea that judicial independence safeguards may not be alone sufficient. A concept of resilience was introduced, prompting discussions on additional institutional measures that would make judicial councils more resilient to attacks from the outside (by political interferences) as well as from the within (by judicial oligarchs). However, looking back to the fundamentals, little attention has been paid to the question of how the recommendations of the European bodies have affected this resilience. The paper therefore creates a comprehensive model of the principles governing the judicial council, as suggested by several European bodies. These are subsequently confronted with the empirical experience achieved within the field of judicial self-governance. In the case study of countries which institutionalised judicial councils with regard to the EU enlargement policy, the author critically analyses how the implemented recommendations affected the level of resilience of judicial councils and compares it to the countries which decided to follow a different path of judicial self-government arrangement. Secondly, the case study aims to determine how the targeted recommendations managed to consider the specific conditions of individual countries. Inevitably, the analysis seeks to bring more light into who should be the driver of domestic judicial reforms.
Anotace česky
Před rozšířením EU v roce 2000 bylo zřízení soudní rady běžně navrhováno v doporučeních různých evropských orgánů jako do jisté míry jednotný recept na zajištění ochrany soudnictví před svévolnými politickými zásahy. Po různých útocích proti soudním radám v posledních dvou desetiletích tak někteří autoři začali rozvíjet myšlenku, že samotné záruky nezávislosti soudů nemusí být dostatečné. Byl zaveden koncept odolnosti, který podnítil diskusi o dalších institucionálních opatřeních, která by soudní rady učinila odolnějšími vůči útokům zvenčí (politickými zásahy) i zevnitř (ze strany soudních oligarchů). Při pohledu do základů však byla věnována malá pozornost otázce, jak doporučení evropských orgánů ovlivnila tuto odolnost. Dokument proto vytváří ucelený model zásad, jimiž se řídí soudní rada, jak jej navrhlo několik evropských orgánů. Ty jsou následně konfrontovány s empirickými zkušenostmi dosaženými v oblasti soudcovské samosprávy.Na případové studii zemí, které institucionalizovaly soudcovské rady s ohledem na politiku rozšiřování EU, autor kriticky analyzuje, jak implementovaná doporučení ovlivnila míru odolnosti soudcovských rad, a porovnává ji se zeměmi, které se rozhodly jít jinou cestou uspořádání soudcovské samosprávy.Zadruhé se případová studie snaží zjistit, jak se cílená doporučení podařilo zohlednit specifické podmínky jednotlivých zemí. Analýza se nevyhnutelně snaží vnést více světla do otázky, kdo by měl být hybatelem domácích justičních reforem.
Návaznosti
MUNI/A/1552/2023, interní kód MUNázev: Ústavní právo a státověda v měnícím se světě
Investor: Masarykova univerzita, Ústavní právo a státověda v měnícím se světě
VytisknoutZobrazeno: 30. 7. 2024 22:21