KOLÁŘ, Jozef, Dominik GREGA, Lenka SMEJKALOVÁ, Martina ŠUTOROVÁ and Tünde AMBRUS. Možnosti předcházení a řešení polypragmazie (Polypharmacy: Prevention and management). Klinická farmakologie a farmacie. Solen, 2024, vol. 38, No 2, p. 76-82. ISSN 1803-5353. Available from: https://dx.doi.org/10.36290/far.2024.013.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Možnosti předcházení a řešení polypragmazie
Name (in English) Polypharmacy: Prevention and management
Authors KOLÁŘ, Jozef (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Dominik GREGA (703 Slovakia, belonging to the institution), Lenka SMEJKALOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Martina ŠUTOROVÁ (703 Slovakia, belonging to the institution) and Tünde AMBRUS (703 Slovakia, belonging to the institution).
Edition Klinická farmakologie a farmacie, Solen, 2024, 1803-5353.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30104 Pharmacology and pharmacy
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Pharmacy
Doi http://dx.doi.org/10.36290/far.2024.013
Keywords (in Czech) polypragmazie; preskripční kaskáda; depreskripce; optimalizace farmakoterapie
Keywords in English polypharmacy; prescribing cascade; deprescription; optimizing medication use
Tags ÚAF
Tags Reviewed
Changed by Changed by: PharmDr. Tünde Ambrus, Ph.D., učo 245375. Changed: 19/7/2024 12:34.
Abstract
Polypragmazie v souvislosti s léčivy znamená předepisování, vydávání nebo užívání více léčiv současně. Správné charakterizování preskripce či užívání léčiva konkrétním pacientem umožňuje volbu vhodné změny. Cílem racionální farmakoterapie je minimalizace lékové zátěže, což vyžaduje řízený a mnohdy déle trvající zásah a postupně realizované změny v terapii pacienta v návaznosti na individuálně vyhodnocené a identifikované lékové problémy. K omezení nevhodné polypragmazie lze využít například možnosti depreskripce zacílením na léčiva uplatňovaná v preskripčních kaskádách a komplexně zaměřené postupy a koncepty. Práce představuje problematiku preskripčních kaskád a možnosti jejich řešení v rámci optimalizace farmakoterapie. Charakterizuje koncepty a kampaně "Méně je více", "Vybírejte rozumně" a "Cesta pacienta". Doporučení a upozornění formulovaná v rámci těchto konceptů a kampaní mají za cíl soustředit pozornost zdravotnických pracovníků na důležitost zhodnocení a zvážení nutnosti jimi aplikovaných postupů. Měli by upřednostňovat péči založenou na hodnotách a vyvarovat se nadbytečnému zatížení pacientů diagnostickými a terapeutickými intervencemi.
Abstract (in English)
Polypharmacy in the context of medicines means the prescription, dispensing, or use of multiple medications simultaneously. The correct characterization of a particular patient's prescription or use of a medicine allows the appropriate change to be chosen. Rational pharmacotherapy aims to minimize the medication-rela­ted burden, which requires controlled and often longer-lasting intervention and gradually implemented changes in the therapy of a particular patient based on individually assessed and identified drug-related problems. For example, deprescribing options can reduce inappropriate polypharmacy by targeting medi­cines that occur in prescribing cascades and using comprehensive approaches and concepts. The paper presents the prescribing cascades and the possibilities of their solution within the framework of pharmacotherapy optimization, characterizing the concepts and campaigns "Less is More", "Choose Wisely", and "Patient pathway". The recommendations and warnings formulated within these concepts and campaigns aim to focus the attention of healthcare professionals on the importance of evaluating and considering the necessity of their interventions. They should prioritize value-based care and avoid overloading patients with diagnostic and therapeutic interventions.
Links
MUNI/A/1189/2022, interní kód MUName: Léčiva ve společnosti
Investor: Masaryk University, Medicines in society
PrintDisplayed: 7/9/2024 08:24