HELEŠIC, Jan. Novinky a pokroky v poznání ekologie tekoucích vod. In XII. Limnologická konference "Limnologie na přelomu tisiciletí", Kouty nad Desnou. Sborník referátů. 1. vyd. Kouty nad Desnou: Univerzita Plackého v Olomouci, 2000, s. 170-175. ISBN 80-244-0166-5.
Originální název Novinky a pokroky v poznání ekologie tekoucích vod
Název anglicky News and advances in knowledge of runningwater ecology
Autoři HELEŠIC, Jan.
Vydání 1. vyd. Kouty nad Desnou, XII. Limnologická konference "Limnologie na přelomu tisiciletí", Kouty nad Desnou. Sborník referátů, s. 170-175, 2000.
Nakladatel Univerzita Plackého v Olomouci
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14310/00:00003430
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 80-244-0166-5
Klíčová slova anglicky ecology; running waters; streams; rivers
Štítky Ecology, rivers, running waters, streams
Změnil Změnil: doc. RNDr. Jan Helešic, Ph.D., učo 580. Změněno: 15. 12. 2000 11:52.
Příspěvek přínáší popis nových poznaků a teorii v ekologii tekoucích vod. Je zaměřen především na vysvětlení zonační terie, teorie říční návznosti, vlivu hydraulických poměrů, spirálního koloběhu, terie pulzních záplav, říční produktivty a teorie celostního pohledu na povodí.
Anotace anglicky
The contribution describe new advances in running water ecology. There are explained and discussed common and special theories as zonation concept, river continuum concept, stream hydraulics concept, resource spiralling concept, serial discontinuity concept, flood pulse concept, riverine productivity and catchment concept. Some remarks are focused to patch dynamic concept, disturbance and mikro -mesohabitat (mikro - mesorefugium) problemacy (hyporheal, flow refugia etc.). The last part of this article introduced new accesses to monitoring of running waters.
Návaznosti
GA206/99/1522, projekt VaVNázev: Vliv hydrologických podmínek toku na biotu dna a hyporhealu
Investor: Grantová agentura ČR, Vliv hydrologických podmínek toku na biotu dna a hyporhealu
VytisknoutZobrazeno: 7. 6. 2024 09:37