KRATOCHVÍL, Jan a Jiří PINKAS. Příprava molekulárních a vrstevnatých hlinitofosfonátů. In Sborník příspěvků IV. seminář Pokroky v anorganické chemii. Brno: Masarykova univerzita v Brně, 2002, s. 43-44. ISBN 80-210-2951-X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Příprava molekulárních a vrstevnatých hlinitofosfonátů
Název anglicky Preparation of Molecular and Layer Aluminophosphonates
Autoři KRATOCHVÍL, Jan (203 Česká republika) a Jiří PINKAS (203 Česká republika, garant).
Vydání Brno, Sborník příspěvků IV. seminář Pokroky v anorganické chemii, s. 43-44, 2002.
Nakladatel Masarykova univerzita v Brně
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10402 Inorganic and nuclear chemistry
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/02:00006501
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 80-210-2951-X
Klíčová slova anglicky metallophosphonates; building blocks; layered
Štítky building blocks, layered, metallophosphonates
Změnil Změnil: prof. RNDr. Jiří Pinkas, Ph.D., učo 627. Změněno: 31. 5. 2009 22:21.
Anotace
Metalofosfonáty Mn+(RPO3)n/2 jsou sloučeniny, které kromě fosfonátových jednotek obsahují ve své struktuře kov ve vazbách M-O-P. U metalofosfonátů byly prokázány třírozměrné síťovité, dvourozměrné vrstevnaté, jednorozměrné řetězcovité a také molekulové struktury. Tyto hybridní anorganicko-organické materiály lze použít jako iontové vodiče, membrány s póry o průměru odpovídajícímu velikosti molekul (molekulová síta), sorbenty a katalyzátory. Řada různě agregovaných molekulárních aluminofosfonátů byla připravena reakcemi alkylhlinitých sloučenin s fosfonovými kyselinami, ale jejich další reakce nebyly podrobně studovány. Molekulární aluminofosfonáty jsou přitom velmi vhodné jako prekurzory, jejich reakce s bifunkčním reakčním partnerem mohou vést k hybridním materiálům s třírozměrnými síťovitými strukturami. Prováděli jsme reakce cyklohexylfosfonové kyseliny s trimethylhliníkem a isobutylhliníkem a reprodukovali jsme již publikovanou reakci tercbutylfosfonové kyseliny s isobutylhliníkem za různých experimentálních podmínek v bezvodých organických rozpouštědlech s cílem optimalizovat syntézu a připravit příslušné tetramerní molekulární aluminofosfonáty v analytické čistotě. Ve všech případech dochází k eliminační reakci za uvolnění alkanu a vzniku příslušného aluminofosfonátu. Produkty reakcí jsme studovali pomocí spektroskopických metod (NMR, MS). I přes skutečnost, že při reakcích fosfonových kyselin s alkylhlinitými sloučeninami má na dobrý výtěžek tetramerních aluminofosfonátů vliv řada faktorů, se nám podařilo optimalizovat syntézy [C6H11PO3AlCH3]4, [C6H11PO3AliBu]4 a [tBuPO3AliBu]4 tak, že vzniká pouze tetramer bez dalších polymerních produktů. Připravené molekulární aluminofosfonáty chceme podrobit dalším reakcím, které mohou vést k novým hybridním anorganicko-organickým materialům. Ve snaze připravit nové aluminofosfonátové sloučeniny jsme prostudovali reakce 1-aminoisopropylfosfonové kyseliny za různých experimentálních podmínek s hydroxidem hlinitým (gibbsit), nonahydrátem dusičnanu hlinitého a isopropanolátem hlinitým ve vodném prostředí. V provedených reakcích jsme očekávali vznik jak molekulových komplexů, tak materiálů s vyšší dimezionalitou, jako jsou řetězovité, vrstevnaté (lamelární) nebo třírozměrné struktury. Při těchto reakcích jsme v některých případech obdrželi molekulové komplexy aluminofosfonátů. Rovněž se nám podařilo připravit nové vrstevnaté materiály.
Anotace anglicky
Reactions of tertbutyl- and cyclohexylphosphonic acid with trimethylaluminium or triisobutylaluminium under variety of experimental conditions in dry organic solvets were carried out in order to optimize the yield of tetrameric molecular aluminophosphonates in analytical purity. Prepared compounds [C6H11PO3AlCH3]4, [C6H11PO3AliBu]4 a [tBuPO3AliBu]4 were characterized by NMR spectroscopy and mass spectrometry. We also studied reactions of 1-aminoisopropylphosphonic acid with gibbsite, aluminium nitrate, and aluminium isopropoxide in aqueous solutions under wide variety of conditions. We obtained both molecular and layered (lamellar) compounds.
Návaznosti
GA203/01/1533, projekt VaVNázev: Nové bezvodé metody přípravy fosfátových, silikátových, hybridních a oxidických materiálů
Investor: Grantová agentura ČR, Nové bezvodé metody přípravy fosfátových, silikátových, hybridních a oxidických materiálů
VytisknoutZobrazeno: 24. 8. 2024 12:49