2003
Kapilární elektrochromatografie
KVASNIČKOVÁ, Leona, Zdeněk GLATZ a Vladislav KAHLEZákladní údaje
Originální název
Kapilární elektrochromatografie
Název anglicky
Capillary electrochromatography
Autoři
KVASNIČKOVÁ, Leona (203 Česká republika), Zdeněk GLATZ (203 Česká republika, garant) a Vladislav KAHLE (203 Česká republika)
Vydání
Chemické Listy, Praha, Česká společnost chemická, 2003, 0009-2770
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Impakt faktor
Impact factor: 0.345
Kód RIV
RIV/00216224:14310/03:00007978
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
UT WoS
000181682000003
Klíčová slova anglicky
capillary electrochromatography
Změněno: 19. 5. 2009 18:44, prof. RNDr. Zdeněk Glatz, CSc.
V originále
CEC je vysokoúčinná separační metoda, založená na spojení kapalinové chromatografie (HPLC) a kapilární zónové elektroforézy (CZE). Zatímco HPLC využívá ke generování toku rozdílu tlaku, v CEC je pohyb kapalné mobilní fáze zprostředkován elektrickým polem, které způsobuje elektroosmotický tok (electroosmotic flow, EOF). CEC si přitom zachovává výhody obou metod ze kterých vzešla: vyšší účinnost a jednoduchost instrumentace pocházející z CZE a vyšší selektivitu a kapacitu kolony danou interakcí se stacionární fází jako v HPLC. K separaci analytů dochází u CEC převážně dvojím mechanismem. Elektroneutrální i ionizované látky jsou, stejně jako v chromatografii, separovány na základě rozdílných interakcí se stacionární fází, respektive na základě síťového efektu v případě gelové permeační chromatografie. Látky ionizované se navíc pohybují v elektrickém poli rychlostí, danou jejich efektivními mobilitami, což také přispívá k větší selektivitě vlastní separace.
Anglicky
Capillary electrochromatography (CEC) has gained popularity in recent years. CEC can be seen as a hybrid between capillary electrophoresis and high performance liquid chromatography (HPLC). The growing interest in this field is reflected in the increasing number of scientific publications and presentations dealing with the technique. CEC uses an electrically driven flow to transport the solutes through the chromatographic column. Separation can be achieved by differential interaction with stationary phase, differential electromigration, or a combination of these two. Herein, the main features of CEC are presented, including basic principles and a literature overview on different practical approaches used.
Návaznosti
GA203/02/1447, projekt VaV |
|